Krajowe mistrzostwa w cieniu COVIDu

Po zakończeniu sezonu międzynarodowego biathloniści skupili się na rywalizacji o medale krajowych mistrzostw. Ciekawie zapowiadały się zwłaszcza zawody w Norwegii, gdzie z uwagi na zakażenia koronawirusem na starcie zabrakło niemal całej czołówki znanej z Pucharu Świata.

Marte Olsbu Roeiseland, Tiril Eckhoff, Ingrid Tandrevold, Karoline Knotten, Ida Lien, Filip Andersen, Sturla Laegreid, Martin Uldal, Vetle Christiansen - lista osób, które w ostatnim tygodniu "pochwaliły się" pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa robi wrażenie. Pod ich nieobecność dwa tytuły mistrza Norwegii zdobył Vebjoern Soerum. Mistrz świata juniorów z lat 2019-2020 wygrał zarówno sprint, jak i bieg ze startu wspólnego. Co ciekawe w tej drugiej konkurencji dopiero na piętnastym miejscu finiszował Sivert Bakken - zdobywca małej kryształowej kuli PŚ w tej specjalności. Wygrał z nim nawet... Sivert Bekken. Zawodnik o bliźniaczo brzmiącym imieniu i nazwisku finiszował czwarty. W rywalizacji kobiet w biegu masowym wygrała Marthe Johansen, w sprincie najlepsza była Malin Bergtun.

Mistrzostwa Norwegii rozgrywane były w Vik położonym niedaleko Bergen, Szwedzi o medale czempionatu kraju walczyli w znajdującej się u wybrzeży Zatoki Botnickiej Pitei. Bieg ze startu wspólnego kobiet wygrała Johana Skottheim, w sprincie i supermikście najlepsza była Stina Nilsson. W tej drugiej konkurencji partnerował jej Tobias Arwidsson, który indywidualnie triumfował w biegu masowym. Sprint mężczyzn padł łupem Viktora Brandta. Na starcie zabrakło m. in. sisóstr Oeberg, Sebastiana Samuelssona, Jespera Nelina czy Martina Ponsiluomy.

Włosi swoje mistrzostwa rozegrali w Martell. W supermikście zwyciężyli Lisa Vittozzi i Michele Molinari. Vittozzi dołożyła do tego wygraną w mass starcie. Wśród mężczyzn złoto w tej konkurencji zdobył David Zingerle. W zawodach udziału nie wzięli Dorothea Wierer i Lukas Hofer. Ostatni start w karierze zanotował Dominik Windisch, który w przebraniu Supermana finiszował w biegu masowym na trzecim miejscu.

Z biathlonem w miniony weekend pożegnał się również Klemen Bauer, który w Pokljuce wygrał Mistrzostwa Słowenii w mass starcie. Wśród kobiet triumfowała Nika Vindisar.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Vebjoern Soerum