IBU ostatecznie wyklucza Rosję i Białoruś

Międzynarodowa Unia Biathlonu już 26 lutego podjęła decyzję o niedopuszczeniu reprezentacji Rosji i Białorusi do startu w najbliższych zawodach pucharowych. W środę IBU poinformowała o zaostrzeniu swojego stanowiska w tej sprawie. Zarząd światowej federacji na swoim posiedzeniu 17 marca ma się zastanowić nad zawieszeniem obu państw.

Przypomnijmy, że w ubiegłą sobotę IBU zdecydowało, że nie pozwoli reprezentacjom Rosji i Białorusi na start w nadchodzących zawodach Pucharu Świata i Pucharu IBU. Biathloniści z tych krajów mogli wystartować jako zawodnicy neutralni - bez narodowej symboliki, w strojach neutralnych pod względem kolorów i wzorów. Postanowiono również nie odgrywać hymnów narodowych tych państw i nie uwzględniać rezultatów do klasyfikacji drużynowych.

Brak możliwości startów jako reprezentacja kraju Rosjanie i Białorusini odebrali jako afront i sami zrezygnowali ze startu w marcowych zawodach. Oficjalnie "ze względów bezpieczeństwa", pojawiły się jednak zapowiedzi sądowej batalii z Międzynarodową Unią Biathlonu. Ta wzięła jednak pod uwagę apele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i zaostrzyła swoje stanowisko.

Nowe sankcje oznaczają całkowity zakaz startu dla biathlonistów z Rosji i Białorusi - także jako zawodników neutralnych. Dodatkowo poinformowano, że na posiedzeniu zarządu IBU planowanym na 17 marca poruszona zostanie kwestia zawieszenia obu krajowych federacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Rosja od 2017 roku w związku z aferą dopingową ma ograniczone prawa członkowskie - nie może organizować żadnych zawodów rangi międzynarodowej ani zgłaszać kandydatur do struktur IBU.

- Uważamy, że jest to konieczne, by solidaryzować się z Ukrainą i społecznością olimpijską oraz chronić integralność zawodów IBU i bezpieczeństwo uczestników imprez sportowych - można przeczytać w komunikacie światowej federacji.

IBU złożyła również kondolencje w związku ze śmiercią Jewhena Małyszewa, byłego ukraińskiego biathlonisty, który poległ w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.