Bliźniaczki rozdzielone

W składzie reprezentacji Ukrainy na igrzyska w Pekinie zabrakło miejsca dla Wity Semerenko. W Chinach wystartuje za to jej siostra bliźniaczka Walia, dla której będą to już piąte igrzyska w karierze.

Ukraina na igrzyskach zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet wywalczyła sobie pięć miejsc startowych. Wybór biathlonistów nie budził tylu emocji. Do Pekinu polecieli Dmytro Pidruczny, Anton Dudczenko, Bogdan Tsymbal, Artem Pryma i Artem Tyszczenko. Niestety już po wylądowaniu pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał ich trener Juraj Sanitra, który trafił na izolację.

Wśród kobiet opiekun reprezentacji Uros Velepec postawił na Julię Dżymę, Ołenę Biłosiuk, Walię Semerenko, Darię Blaszko i Irinę Petrenko. W składzie znalazły się więc trzy z czterech zawodniczek, które wywalczyły złoto olimpijskie w sztafecie w 2014 roku. Zabrakło miejsca dla Wity Semerenko, która w tym sezonie startowała głównie - bez większych sukcesów - w zawodach Pucharu IBU. Pominięto również Anastazję Merkuszynę, która w Pjongczang była w składzie sztafety.

Wygraną ostatnich tygodni okazała się Irina Petrenko. 30-latka znana wcześniej pod nazwiskiem Warwynec po igrzyskach w Korei zrobiła sobie dwuletnią przerwę. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła w Ruhpolding, rosnącą formę potwierdziła 32. miejscem w biegu na 15km w Anterselwie - to wystarczyło żeby znaleźć się w drużynie na igrzyska.

Początek biathlonowej rywalizacji na igrzyskach w Pekinie planowany jest na 5 lutego. Wówczas rozegrana zostanie sztafeta mieszana.

Powiązane osoby

 Ukraina | kobieta | Wita Semerenko