Rosja na IO w pełnym składzie

W przeciwieństwie do igrzysk w Pjongczang, gdzie możliwość startu otrzymało tylko czworo biathlonistów rosyjskich, w Pekinie zobaczymy dziesięcioosobową reprezentację Rosji.

Przypomnijmy, że cztery lata temu MKOl w obliczu pozyskanych dowodów wykluczył reprezentację Rosji z udziału w igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Decyzja ta miała związek z aferą dopingową w trakcie igrzysk w Soczi w 2014 roku. Śledztwa dziennikarzy, Światowej Agencji Antydopingowej, amerykańskich prokuratorów oraz MKOl wykazały, że Rosjanie na masową skalę fałszowali badania antydopingowe. Dochodziło do tego m.in. przez podmienianie próbek pobranych od sportowców. W proceder zamieszany był aparat państwowy ze służbami specjalnymi włącznie.

Zielone światło od MKOl otrzymała jedynie czwórka zawodników, która cztery lata wcześniej nie należała do rosyjskiej kadry i wobec, której nie było podejrzeń o stosowanie dopingu. Zablokowano wówczas start m. in. Aleksandra Łoginowa, który w 2014 roku został przyłapany na stosowaniu EPO. W Pekinie 30-latek zadebiutuje w igrzyskach. Obok niego powołania otrzymali Eduard Łatypow, Danił Serochwostow, Said Karimulla Khalili oraz Maksim Cwietkow. 

Zarówno Rosjanie, jak i Rosjanki wywalczyli sobie pięć miejsc startowych na igrzyskach. Wśród kobiet do składu desygnowano Kristinę Rezcową, Swietłanę Mironową, Irinę Kazakiewicz, Walerię Wasniecową i Ulianę Nigmatulinę. Z tej piątki tylko ta ostatnia startowała w Pjongczang. Jej najlepszym indywidualnym rezultatem sprzed czterech lat było 24. miejsce w biegu na 15km. 

Rosjanie nominowali również rezerwowych. W przypadku chorób lub kontuzji do składu mogą dołączyć Anton Babikow, Aleksander Powarnicyn, Jewgienia Burtasowa oraz Anastazja Szewczenko. Kto został pominięty? Sezon 2021/22 w pierwszej reprezentacji rozpoczynali Jewgienij Garaniczew i Matwiej Elisjejew, w zawodach Pucharu IBU z niezłej strony pokazywał się Wasilij Tomszyn. Wśród kobiet odrzucono kandydatury Larisy Kukliny, Natalii Gerbułowej czy Anastazji Gorejewej.