Dublet Hildebrand, Zbylut poza punktami

Franziska Hildebrand wysłała trenerom pierwszej reprezentacji Niemiec jasny sygnał chęci powrotu do Pucharu Świata. Niemka podczas zawodów Pucharu IBU w Idre obroniła przewagę po sprincie i zwyciężyła w biegu pościgowym.

Druga wygrana Hildebrand wisiała jednak na włosku. W postawie leżąc doświadczona Niemka spisała się bez zarzutu, ale podczas trzeciego strzelania spudłowała dwukrotnie i straciła prowadzenie na rzecz Jewgienii Burtasowej. Rosjanka zaliczyła cztery bezbłędne strzelania i awansowała na pozycję liderki z piątej pozycji po sprincie. Hildebrand podczas ostatniej wizyty na strzelnicy oddała pięć celnych strzałów i przed ostatnią pętlą biegową traciła do liderki osiem sekund. Końcówka była popisem Niemki, która dotarła do mety pierwsza z przewagą jedenastu sekund nad Burtasową.

Walkę o trzecie miejsce rozegrały między sobą młode Francuzki Paula Botet i Lou Jeanmonnot. Górą była ta pierwsza, która na podium przesunęła się z piętnastej pozycji po sprincie. Botet spudłowała dwa razy i uprzedziła na mecie swoją rodaczkę o cztery sekundy. 

Na starcie zabrakło dotychczasowej liderki Pucharu IBU Caroline Colombo. Na pierwsze miejsce w klasyfikacji po zawodach w Idre znajduje się więc Daria Błaszko z Ukrainy, która w biegu pościgowym finiszowała dopiero na 22. miejscu. O trzy punkty będzie wyprzedzać Franziskę Hildebrand, która obok dwóch zwycięstw ma na koncie jeszcze 39. lokatę w czwartkowym biegu inauguracyjnym.

Polki nie powiększyły swojego dorobku punktowego. Joanna Jakieła po problemach na pierwszym strzelaniu (upadek i złamana kolba) zakończyła przedwcześnie rywalizację. Z kolei Kinga Zbylut, która w sprincie uzyskała 54. czas, awansowała na 47. pozycję. W zajęciu jeszcze lepszego miejsca przeszkodziło sześć karnych rund, w tym aż trzy podczas ostatniego strzelania.

Był to ostatni polski akcent w Idre. Popołudniowy bieg pościgowy mężczyzn toczyć się będzie bez udziału naszych biathlonistów. Kolejne zawody Pucharu IBU odbędą się w Sjusjoen. Początek już w najbliższą środę.

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Franziska Hildebrand