Norwegowie w Ostersund w siódemkę

Sztab szkoleniowy reprezentacji Norwegii podał skład kadry na Puchar Świata w Ostersund. Podczas pierwszych zawodów prawo startu będzie mieć aż siedmiu biathlonistów norweskich. Imienne zaproszenie do startu na inaugurację sezonu wywalczył sobie Filip Andersen (na zdjęciu).

23-latek z Geilo miejsce w składzie zawdzięcza zwycięstwu w ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Od pewnego czasu Międzynarodowa Unia Biathlonu nagradza triumfatora drugiego najważniejszego cyklu zawodów prawem startu w inauguracji PŚ poza kwotą startową przysługującą danej reprezentacji. Gdyby nie ten przepis Andersen nie mógłby raczej liczyć na nominację do kadry na starty w Ostersund, bo podczas zawodów kwalifikacyjnych w Sjusjoen zaprezentował słabą formę. Zdecydowanie lepiej spisywał się Sivert Guttorm Bakken, który dzięki zwycięstwu w sprincie zakwalifikował się do reprezentacji.

Obok tej dwójki w Ostersund wystartują oczywiście dwaj najlepsi biathloniści ubiegłego sezonu Johannes Thingnes Boe i Sturla Laegreid. Niepodważalną pozycję w kadrze mają również Tarjei Boe, Vetle Sjastad Christiansen oraz Johannes Dale.

W rywalizacji kobiet Norwegię reprezentować będą Tiril Eckhoff, Marte Olsbu Roeiseland, Ingrid Landmark Tandrevold, Karoline Knotten, Ida Lien i Emilie Kalkenberg. Pewną niespodzianką może być brak powołania dla Karoline Erdal, która w Sjusjoen stała na podium biegu masowego. Swojej szansy awansu do pierwszego składu będzie musiała szukać w zawodach Pucharu IBU.

Sezon biathlonowego Pucharu Świata zainauguruje 25 listopada w Ostersund. Dwa dni wcześniej planowane są pierwsze biegi zaliczane do klasyfikacji Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów rozpocznie się w Idre.

fot. Deubert/IBU

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Filip Andersen