Córka legendy już nie wróci

Oczekiwany powrót na biathlonowe trasy Darii Virolainen nie nastąpi. Starsza córka Anfisy Rezcowej poinformowała, że jest w trzeciej ciąży, a rozwiązanie planowane jest w przeddzień igrzysk olimpijskich.

32-letnia Rosjanka ostatni raz z karabinem na plecach widziana była w marcu 2018 roku w Tjumeni. Podczas finałowych zawodów Pucharu Świata udało jej się nawet zająć miejsce w pierwszej dziesiątce. Sezon wcześniej wygrała klasyfikację generalną Pucharu IBU. W przeszłości dwukrotnie stawała na podium Pucharu Świata. Pierwszy raz jeszcze w sezonie 2013/14, sukces ten ponowiła rok później. Była wówczas najwyżej klasyfikowaną Rosjanką w elicie - na koniec sezonu zajęła piętnastą lokatę w ogólnej punktacji.

Po zakończeniu sezonu 2017/18 postanowiła zrobić sobie przerwę macierzyńską. W marcu 2019 roku na świat przyszedł drugi syn Virolainen, pierwszego urodziła jeszcze w 2007 roku, przed rozpoczęciem kariery seniorskiej. Biathlonistka wznowiła treningi jeszcze latem tego samego roku, ale nie zdołała przygotować na tyle dobrej formy, by pokusić się o powrót do kadry. Ten miał nastąpić tej zimy i związany był z walką o miejsce w składzie na igrzyska. 

- Ciężko przygotowywałam się na ten sezon. Od dłuższego czasu przyjmuję jednak gratulacje z okazji kolejnej ciąży. Tęsknię za startami, ale nie da się tego pogodzić. Moje trzecie dziecko urodzi się tuż przed igrzyskami - powiedziała Virolainen w wywiadzie dla Match TV.

Zdaniem Leonida Miakiszewa, który pomagał Virolainen w przygotowaniach, jej powrót do kadry po kolejnej długiej przerwie w treningach jest mało prawdopodobny. - Jedno dziecko ma dopiero dwa lata, a teraz urodzi się kolejne. Jej pragnienie powrotu i motywacja nie zniknęły, ale przy takiej liczbie obowiązków nie wiadomo jak się to potoczy - powiedział.

Virolainen w swoim dorobku ma złoty medal Mistrzostw Europy z 2017 roku z Dusznik-Zdroju. Dziesięciokrotnie zajmowała lokaty w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata. Najbliżej medalu Mistrzostw Świata była w 2015 roku, gdy była piąta w biegu indywidualnym. Zdecydowanie większe sukcesy odnosiła jej matka Anfisa Rezcowa - dwukrotna mistrzyni olimpijska w biathlonie z Albertville i Lillehammer.

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Daria Virolainen