Hojnisz-Staręga i Guzik najlepsi pierwszego dnia MP w crossie

W Czarnym Borze rozpoczęła się tegoroczna edycja Mistrzostw Polski w biathlonie letnim. Pierwszego dnia zawodów rozgrywano biegi indywidualne. Tytuły mistrzowskie w kategorii seniorów wywalczyli Monika Hojnisz-Staręga oraz Grzegorz Guzik.

Guzik rywalizację na dystansie 7km rozpoczął od dwóch bezbłędnych strzelań. Druga cześć rywalizacji nie była już tak udana, ale jedno pudło na leżaku i trzy w stójce nie przeszkodziły mu w odniesieniu wygranej. Dla 30-latka z BLKS Żywiec to powrót na podium mistrzostw kraju w tej odmianie biathlonu po roku przerwy. Srebrny medal wywalczył Marcin Zawół, który triumfował jednocześnie w kategorii juniorów. Trzecie miejsce wywalczył Andrzej Nędza-Kubiniec, który podobnie jak Zawół zaliczył pięć niecelnych strzałów. Tuż za podium uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca Wojciech Filip z AZS AWF Wrocław. Pierwszy start od pół roku zaliczył powracający do rywalizacji Łukasz Szczurek, który spudłował siedmiokrotnie i zajął dziewiątą lokatę.

Siedemnasty tytuł mistrzowski wśród seniorek wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga. Dorobek ten byłby pewnie jeszcze dużo większy, gdyby liderka kadry nie opuściła trzech ostatnich edycji tej imprezy. W piątek w Czarnym Borze znów pokazała swój potencjał do biegania przełajów - jej czas biegu był o ponad pół minuty lepszy od drugiej najszybszej Kamili Żuk (osiem kar, 10. miejsce). Z trzema karami po 45 sekund Hojnisz-Staręga wygrała z przewagą minuty i 23 sekund nad Anną Mąką. Po brąz sięgnęła zawsze mocna w crossie Magda Piczura. Obrończyni mistrzowskiego tytułu sprzed roku - Kinga Zbylut - tym razem finiszowała z czwartym czasem. Siódme miejsce w klasyfikacji open zajęła Marzena Zoriy z MKS Duszniki-Zdrój, która o zaledwie jedną dziesiątą sekundy wyprzedziła Patrycję Stanek w wyścigu o miano najlepszej juniorki.

Przekonujące zwycięstwo wśród juniorów młodszych odniósł Fabian Suchodolski z UKS Biathlon Chorzów, który był najlepszy w stawce zarówno pod względem biegu, jak i strzelania (4 kary). Z Sylwestrem Jasicą z BLKS Żywiec wygrał z przewagą minuty i 46 sekund. Równie łatwo zwycięstwo przyszło juniorce młodszej Oliwii Arendarczyk z UKN Melafir Czarny Bór, która Natalię Glejzner wyprzedziła o minutę i 20 sekund.

Po południu do rywalizacji przystąpiły najmłodsze kategorie, którym startować przyszło w strugach deszczu. Najlepiej w tych mokrych warunkach odnaleźli się młodzik Grzegorz Galica (BKS WP Kościelisko), Oliwia Suchy (UKS Biathlon Chorzów), młodzik młodszy Filip Babiński (UKS Biathlon Chorzów) i młodziczka młodsza Amelia Jakieła (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój.

W sobotę rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Seniorzy, juniorzy oraz juniorzy młodsi wystartują po 10:00, młodzicy i młodzicy młodsi na trase wyruszą po godzinie 14:00. Transmisję z zawodów będzie można śledzić na profilu PZBiath na Facebooku oraz na YouTube. Zakończenie mistrzostw planowane jest na niedzielę, wówczas odbędą się biegi masowe oraz sztafetowe.

WYNIKI
LISTA STARTOWA BIEGÓW SPRINTERSKICH

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga