Supersprint już nie taki super

Międzynarodowa Unia Biathlonu zapowiedziała zmiany w formacie rozgrywania supersprintu. Zdecydowano się wydłużyć dystanse oraz zrezygnować z możliwości dobierania dodatkowych nabojów. 

Ta nowa dynamiczna konkurencja była do tej pory testowana w zawodach Pucharu IBU oraz Pucharu IBU Juniorów, ale zdążyła już zadebiutować w programach dwóch imprez mistrzowskich. Latem 2019 roku rywalizowano w niej o medale podczas Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach, w marcu 2020 roku supersprint otworzył rywalizację w Mistrzostwach Europy. Naturalnym krokiem była premiera w najważniejszym cyklu zawodów w świecie biathlonu, czyli w Pucharze Świata. Według planów miała ona nastąpić w marcu 2021 roku podczas finałowych zawodów w Oslo. 

- Komitet Techniczny po konsultacjach z zawodnikami zaproponował szereg zmian w regulaminie supersprintu. W ich konsekwencji zdecydowano, że format wymaga dalszych testów na poziomie Pucharu IBU zanim zostanie zaprezentowany na głównej scenie Pucharu Świata - można było przeczytać latem w komunikacie Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Minionej zimy testy nowego formatu zostały wstrzymane, w kolejnym sezonie zawodnicy wrócą do rywalizacji w supersprincie w zmienionej formule. Na czym polegają zmiany? Zdecydowano się wydłużyć dystanse z 3km do 4,5km w kwalifikacjach oraz z 5km do 7,5km w finale. Jest to efekt krytyki ze strony zawodników i trenerów, którzy uważali dotychczasowy format za zbyt mocno promujący strzelanie kosztem biegu. Kolejna innowacja dotyczy strzelania. Do tej pory każdy z zawodników w przypadku niecelnego strzału mógł skorzystać z jednego rezerwowego pocisku. Po zmianach każde pudło od razu oznaczać będzie konieczność pokonania karnej rundy liczącej 75 metrów.

Zmieniono również program dnia, który dotychczas wyglądał bliźniaczo jak w biegach narciarskich. Najpierw rozgrywano kwalifikacje dla obu płci, po przerwie najlepsza trzydziestka przystępowała do sesji finałowej.

Zawodnicy, którzy mieszkali blisko stadionu mogli w tym czasie regenerować się w hotelu, podczas gdy pozostali czekali na start na stadionie. To nie było zbyt uczciwe - skomentował przewodniczący Komitetu Technicznego IBU Christophe Vasallo cytowany przez nordicmag.info.

W nowej formule zawody będą rozgrywane osobno dla kobiet i mężczyzn, a finały odbywać się będą bezpośrednio po zakończeniu kwalifikacji.