Roeisland najszybsza w pościgu w Ostersund

Marte Roeiseland z Norwegii wygrała bieg na dochodzenie podczas Pucharu Świata w Ostersund. Polki nie startowały

Jako pierwsza na trasę ruszyła Tiril Eckhoff, ale jej przewaga nad rywalkami nie była duża. Przed pierwszym strzelaniem pierwsza dziesiątka mieściła się w niespełna 19 sekundach.

Na strzelnicy warunki były trudne - wiatr był silny i porywisty. Najlepiej poradziła sobie z nim Ingrid Tandrevold, która strzelała bez pudła i wróciła na trasę jedenaście sekund przed Lisą Hauser. Blisko Austriaczki trzymały się inne bezbłędne zawodniczki - Lena Haecki, Hanna Sola i Marte Roeiseland. Szósta po jednej karnej rundzie biegła zwyciężczyni sprintu Tiril Eckhoff.

Tandrevold nieco dołożyła do swojej przewagi na drugim okrążeniu, ale tym razem strzelała fatalnie. Konieczność biegania trzech karnych rund zepchnęła ją na ósme miejsce. Prowadziła Roeiseland, która pozostawała w niewielkim gronie bezbłędnych. Należała do niego też Denise Herrmann, która z 34. miejsca na starcie przesunęła się na trzecią pozycję po drugim strzelaniu. Daleko biegła już Eckhoff, która biegła piętnasta.

Po trzecim strzelaniu Roeiseland musiała pokonać dwie karne rundy, ale nie straciła prowadzenia. Mało tego - powiększyła przewagę nad rywalkami. Te tasowały się na skutek kolejnych pudeł. Nagle na drugie miejsce wskoczyła Julia Simon, a trzecia biegła Eckoff. Obie traciły do liderki ponad 50 sekund. W czołówce nie było już Herrmann, która zafundowała sobie cztery karne koła, ale pojawiła się w niej Aita Gasparin. Szwajcarka startowała jako 39.

Roeiseland na czwartym okrążeniu dołożyła jeszcze kilka sekund do swojej przewagi. Co prawda na ostatnim strzelaniu zaliczyła dwa pudła, ale i tak wróciła na trasę jako pierwsza. Mogła jej zagrozić Eckhoff, ale spudłowała piąty strzał. Gdyby nie to pudło, miała szansę wybiec na trasę na pierwszym miejscu.

Najlepiej z czołówki strzelała Emilie Kalkenberg, która spudłowała zaledwie dwa razy. Dzięki temu z 21 pozycji na starcie przesunęła się na piąte miejsce.