Andersen zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu IBU

Filip Andersen wygrał sprint w Obertilliach - ostatnią indywidualną konkurencję tegorocznej edycji Pucharu IBU. Norweg rzutem na taśmę zwyciężył w klasyfikacji generalnej całego cyklu.

O kryształowej kuli za wygraną w klasyfikacji końcowej przesądzał ostatni bieg sezonu. Przed startem szansę na triumf mieli Philipp Nawrath, Filip Andersen oraz Sivert Bakken. Niemiec przystępował do biegu w roli lidera i poległ na całej lini. Spudłował trzykrotnie i zajął dopiero siedemnaste miejsce. Jego wpadkę wykorzystali Norwegowie - sprint wygrał Filip Andersen o cztery sekundy przed Sivertem Bakkenem. Na najniższym stopniu podium stanął jeszcze starszy brat zwycięzcy Aleksander, a czwarty był Havard Bogetveit. 

Dominację Norwegów jeszcze lepiej widać w klasyfikacji generalnej, gdzie w czołowej ósemce znalazło się aż sześciu reprezentantów tego kraju. Filip Andersen wyprzedził ostatecznie Philippa Nawratha o sześć punktów. Trzecie miejsce ze stratą dwunastu oczek zajął Bakken. Na kolejnych lokatach uplasowali się Aleksander Andersen, Havard Bogetveit, Justus Strelow, Endre Stroemsheim oraz Erlend Bjoentegaard.

W niedzielę - na zakończenie sezonu - rozegrane zostaną jeszcze biegi sztafet mieszanych.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Deubert/IBU

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Filip Andersen