Rivail i Voigt najlepsi na początek rywalizacji w Obertilliach

Nie w Ridnaun, a w Obertilliach rozpoczęły się finałowe zawody Pucharu IBU. W skróconych biegach indywidualnych triumfowali Hugo Rivail z Francji oraz Vanessa Voigt z Niemiec.

Dla Rivaila środowa wygrana jest największym dotychczasowym sukcesem. 23-letni Francuz, który wciąż czeka na debiut w pierwszej reprezentacji, spudłował tylko raz i zameldował się na mecie z czasem o 11 sekund lepszym od Daniele Cappellariego. Włoch drugie miejsce zawdzięcza strzelaniu - jako jedyny w stawce ponad 120 zawodników zachował stuprocentową skuteczność.Na trzecim miejscu ex equo uplasowali się Justus Strelow z Niemiec i Heikki Laitinen z Finlandii. Obecność na podium tego drugiego to spora sensacja. Mimo 26 lat na karku nigdy jeszcze nie zajął lokaty w pierwszej dziesiątce Pucharu IBU.

Zawiedli Norwegowie, którzy do tej pory nadawali ton rywalizacji na tym poziomie startowym. Najlepszy z nich, Filip Andersen, zajął piąte miejsce. Pozwoliło mu to z powrotem awansować na fotel lidera klasyfikacji generalnej. Nad Sivertem Bakkenem ma 11 punktów przewagi.

W biegu kobiet nie było mocnych na Vanessę Voigt, która odniosła już swoje czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Niemka strzelała bezbłędnie i wygrała z drugą dzisiaj Anastazję Gorejewą. Rosjanka dużo lepiej spisała się na trasie, bo mimo trzech pudeł straciła do zwyciężczyni tylko 12 sekund. Trzecie miejsce wywalczyła Sophie Chauveau z Francji, która o półtorej sekundy wyprzedziła Annę Gandler z Austrii i Hannę Auchentaller z Włoch.

W klasyfikacji generalnej z olbrzymią przewagą prowadzi Voigt. Nad Lou Jeanmonnot ma aż 101 punktów przewagi.

W programie zawodów w Obertilliach są jeszcze dwa biegi sprinterskie oraz sztafety mieszane. Reprezentanci Polski nie biorą udziału w finałowych zawodach Pucharu IBU.