Eckhoff coraz bliżej kryształowej kuli

Tiril Eckhoff wygrała sprint w Novym Meście. To jej dziewiąta wygrana w sezonie 2020/21, która umacnia ją na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Z Polek najlepiej spisała się Kamila Żuk, która zajęła 33. miejsce.

Eckhoff zdominowała tegoroczne zmagania w biegach sprinterskich. Dzisiejsza wygrana jest już piątą z rzędu w rywalizacji na dystansie 7,5km. Norweżka zaimponowała zwłaszcza w końcówce biegu. Po wybiegnięciu ze strzelnicy miała czwarty czas i dziesięciosekundową stratę do Julii Dżymy. Na mecie to Ukrainka miała czas gorszy o dziewięć sekund i to pomimo, że sama strzelała bezbłędnie, a Eckhoff miała do przebiegnięcia 150 metrów więcej. Wobec dopiero 36. miejsca dotychczasowej wiceliderki Hanny Oeberg i 7. pozycji Marte Olsbu Roeiseland, Eckhoff umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po dzisiejszym biegu ma już ponad 60 punktów zapasu nad drugą zawodniczką.

Na podium Eckhoff towarzyszyły dzisiaj Julia Dżyma oraz Lisa Vittozzi. Dla Ukrainki to drugi taki rezultat w sezonie, Włoszka w czołowej trójce zawodów PŚ znalazła się po raz pierwszy tej zimy. Obie strzelały bezbłędnie i nieznacznie wyprzedziły Dzinarę Alimbekawę, która zajęła czwartą lokatę. Białorusinka z kolei zaledwie o dwie dziesiąte sekundy wyprzedziła Dorotheę Wierer.

Do niedzielnego biegu pościgowego zakwalifikowały się dwie reprezentantki Polski. Kamila Żuk rozpoczęła rywalizację od dwóch karnych rund w postawie leżąc. W stójce była jednak bezbłędna i po pokonanej w niezłym tempie ostatniej rundzie biegowej wywalczyła 33. pozycję. Na 51. miejscu sklasyfikowano Kingę Zbylut, która spudłowała tylko raz. Jej strata do zwyciężczyni wyniosła już prawie dwie minuty.

Niespodziewanie dopiero 70. czas dnia zanotowała Monika Hojnisz-Staręga. Liderka naszej kadry do jednego pudła w postawie leżąc dodała aż dwa w stójce. Anna Mąka z takim samym bagażem karnych rund uplasowała się na 77. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SPRINTU
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff