Jakieła ósma w swoim ostatnim indywidualnym starcie na MŚJ

W środowe przedpołudnie w Obertilliach o medale MŚJ rywalizowały juniorki oraz juniorki młodsze. Złote medale wywalczyły Amy Baserga ze Szwajcarii oraz Lena Repinc ze Słowenii. Lokaty w czołówce wywalczyły Joanna Jakieła, Magda Piczura oraz Anna Nędza-Kubiniec.

Jako pierwsze na trasie i strzelnicy obiektu w Obertilliach pojawiły się juniorki młodsze. Przewagę po sprincie obroniła Lena Repinc, która mimo dwóch pudeł ani na chwilę nie straciła pozycji liderki. Wygrała z przewagą piętnastu sekund nad Martiną Trabucchi z Włoch. Dla Słowenki to już trzeci medal na tych MŚJ - oprócz dwóch zwycięstw w sprincie i biegu pościgowym na swoim koncie ma również srebro za bieg długi. Skład podium dzisiejszego biegu uzupełniła Linda Zingerle, która po pięciu karnych rundach spadła o jedno miejsce względem pozycji na starcie. Selina Grotian, która była trzecia w sprincie, finiszowała dopiero jako ósma.

Blisko awansu do pierwszej dziesiątki była Anna Nędza-Kubiniec, która zaliczyła dwie karne rundy. Polka pudłowała podczas pierwszej i czwartej wizyty na strzelnicy. Wybiegając na ostatnie okrążenie wybiegała dziesiąta, ale wyprzedzona przez trzy rywalki dotarła do mety ostatecznie na trzynastym miejscu wyrównując tym samym swoje osiągnięcie ze sprintu. Dwa pudła zaliczyła również druga z Polek Klaudia Topór. W jej przypadku dało to awans na 35. miejsce.

W biegu juniorek emocji dostarczył występ Joanny Jakieły, która startowała jako dziewiąta. Medalem zapachniało po pierwszym bezbłędnym strzelaniu, po którym Polka awansowała aż na czwartą pozycję. Niestety podczas kolejnych trzech pobytów na strzelnicy Jakieła spudłowała pięciokrotnie i przed finałową rundą biegową zajmowała trzynaste miejsce. Zawodniczka z Kościeliska ostatni odcinek pokonała najszybciej w całej stawce i wyprzedziła pięć rywalek. Linię mety przecięła na ósmym miejscu, co jest jej najlepszym rezultatem w historii startów na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej. Polka uzyskała piąty czas biegu - do najszybszej Sophie Chaveau z Francji straciła tylko 11 sekund.

Z dobrej strony pokazała się również Magda Piczura, która po raz kolejny pokazała swoje umiejętności strzeleckie. Tylko jeden z dwudziestu oddanych przez nią strzałów nie trafił do celu. Druga z naszych zawodniczek zajęła trzynaste miejsce, co oznacza poprawę o pięć lokat względem sprintu. Patrycja Stanek po przygodach zarówno na trasie (upadek), jak i na strzelnicy (osiem karnych rund) zajęła 57. miejsce.

Drugi złoty medal zdobyła Amy Baserga. Szwajcarka kontrolowała bieg, jej prowadzenie mimo karnej rundy na trzecim strzelaniu nie było ani na chwilę zagrożone. Na mecie zjawiła się ponad czterdzieści sekund przed kolejnymi zawodniczkami. Były nimi Synne Owren i Rebecca Passler. Obie strzelnice opuszczały razem, ale walkę o srebro na ostatnim okrążeniu wygrała Norweżka.

WYNIKI - juniorki
WYNIKI - juniorki młodsze

Powiązane osoby

 Szwajcaria | kobieta | Amy Baserga

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła