Matusik z trzecim złotem MPJ

Po dniu przerwy w Dusznikach-Zdroju wznowiono rywalizację w ramach Mistrzostw Polski Juniorów. Tym razem walka toczyła się o medale w biegu indywidualnym. Trzecie złoto skompletował  junior młodszy Hubert Matusik z UKN Melafir Czarny Bór.

Juniorki i juniorki młodsze rywalizowały na dystansie 10km, a za każdy niecelny strzał zawodniczka otrzymywała 45 sekund kary. Najlepszym strzelaniem w stawce juniorek popisała się Barbara Skrobiszewska z MKS Karkonosze Jelenia Góra, która trafiła 19 z 20 strzałów. To okazało się jednak zbyt mało by wygrać z Darią Gembicką, która co prawda spudłowała trzykrotnie, ale pobiegła zdecydowanie lepiej. Ostatecznie zawodniczka UKS Lider Katowice wygrała ze Skrobiszewską o niespełna dwie minuty. Brązowy medal wywalczyła Klaudia Topór z BKS WP Kościelisko, a jej klubowe koleżanki – Patrycja Stanek i Anna Nędza-Kubiniec – które podzieliły się zwycięstwami w pierwszych dwóch dniach mistrzostw, tym razem skończyły zawody poza podium.

Wśród juniorek młodszych drugi złoty medal wywalczyła Martyna Lichosyt z BLKS Żywiec. Tylko dziesięć sekund gorszy czas uzyskała Natalia Glejzner z UKS Biathlon Chorzów, trzecie miejsce ze stratą już ponad minuty wywalczyła Oliwia Arendarczyk z UKN Melafir Czarny Bór.

Wyrównany był również pojedynek najlepszych juniorów. Konrad Badacz i Marcin Zawół spudłowali po trzy razy notując przy okazji zbliżone czasy biegu. Lepszy o dziesięć sekund okazał się Badacz, który po brązowych medalach w sprincie i biegu pościgowym sięgnął w końcu po upragnione złoto. Po brąz sięgnął Mateusz Cabała z UKS Biathlon Chorzów, a niespodziewanie dopiero czwarty był Jan Guńka. Faworyt spudłował aż dziewięciokrotnie.

Najlepiej tegoroczne mistrzostwa w Dusznikach-Zdroju wspominać będzie Hubert Matusik, który okazał się zdecydowanie najlepszym juniorem młodszym. Po zwycięstwie w sprincie i biegu pościgowym wygrał również bieg indywidualny. Ponownie zrobił to w stylu nie pozostawiającym rywalom jakichkolwiek złudzeń. Pobiegł najszybciej, a do tego dołożył niemal perfekcyjne strzelanie. Nad drugim Kacprem Brzóską wygrał z przewagą ponad trzech minut, trzeci na mecie Szymon Jedziniak stracił do niego niemal cztery i pół minuty.

Matusik ma jeszcze szansę na czwarty złoty medal. W sobotę na Tauron Duszniki Arena rozegrane zostaną biegi sztafetowe, które zakończą 53. Mistrzostwa Polski Juniorów.

Piątkowe zawody były jednocześnie finałem XI edycji "Celuj w Igrzyska". W klasyfikacjach generalnych zwyciężyli Patrycja Stanek (juniorka), Jan Guńka (junior), Martyna Lichosyt (juniorka młodsza), Hubert Matusik (junior młodszy).

Juniorka:
1. Daria Gembicka (UKS Lider Katowice)
2. Barbara Skrobiszewska (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
3. Klaudia Topór (BKS WP Kościelisko)

Juniorka młodsza:
1. Martyna Lichosyt (BLKS Żywiec)
2. Natalia Glejzner (UKS Biathlon Chorzów)
3. Oliwia Arendarczyk (UKN Melafir Czarny Bór)

Junior:
1. Konrad Badacz (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
2. Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
3. Mateusz Cabała (UKS Biathlon Chorzów)

Junior młodszy:
1. Hubert Matusik (UKN Melafir Czarny Bór)
2. Kacper Brzóska (UKS Biathlon Chorzów)
3. Szymon Jedziniak (MKS Karkonosze Jelenia Góra)

WYNIKI