Znamy kalendarz imprez na najbliższe lata, MEJ 2024 w Polsce!

Międzynarodowa Unia Biathlonu opublikowała kalendarz imprez na najbliższe sezony. Organizację Mistrzostw Europy Juniorów w 2024 roku przyznano Jakuszycom. Tamtejszy obiekt biathlonowy ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Podczas czwartkowego posiedzenia zarządu IBU zatwierdzono kalendarz Pucharu Świata na następny cykl olimpijski, a więc aż do sezonu 2025/26. W rozpisce brak większych niespodzianek – przez kolejne cztery lata zawody będą gościć na obiektach w Hochfilzen, Oberhofie, Ruhpolding, Oslo i Novym Meście, a trzy edycje Pucharu Świata zawitają w tym czasie do Ostersund i Anterselwy (Włosi w 2026 zorganizują igrzyska olimpijskie).

Jedynym nowym obiektem, który dołączył do grona organizatorów najważniejszego cyklu zawodów w biathlonie jest Lenzerheide. Szwajcarski ośrodek będzie gościł Puchar Świata po raz pierwszy w sezonie 2023/24. Będzie to próba generalna przed zaplanowanymi rok później Mistrzostwami Świata.

Zanim do Lenzerheide zawędrują zawody biathlonowej ekstraklasy, Szwajcarzy zmierzą się z organizacją Mistrzostw Europy w 2023 roku. Rok później impreza ta zostanie rozegrana w słowackim Osrblie.

Nowym miejscem na mapie zawodów biathlonowych jest Szczuczyńsk. Kazachski obiekt zorganizuje Mistrzostwa Świata Juniorów w 2023 roku. W kolejnym sezonie juniorzy o medale ponownie rywalizować będą w Otepaa. Ostatnio zawody tej rangi gościły tam trzy lata temu.

W związku z pandemią koronawirusa w bieżącym sezonie zrezygnowano z organizacji Mistrzostw Europy Juniorów, które miały się odbyć w Madonie. Łotysze w ramach rekompensaty otrzymali ponowną możliwość organizacji tych zawodów w sezonie 2022/23. W 2024 roku wydarzenie to będzie gościć w Jakuszycach. Będzie to pierwsza tak duża impreza międzynarodowa na nowopowstałym obiekcie pod nazwą Dolnośląskie Centrum Sportu. Ukończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku kalendarzowym.

To jedyny polski akcent w czwartkowym komunikacie Międzynarodowej Unii Biathlonu. Kandydatura Dusznik-Zdroju nie została ujęta w kalendarzu startów na najbliższe sezony. Na tamtejszej Tauron Arenie odbędą się jednak przyznane jeszcze w poprzednim rozdaniu zawody Pucharu IBU w styczniu 2022 roku.

 

fot. Manzoni/IBU