Birkeland ogłosił zakończenie kariery

Lars Helge Birkeland ogłosił zakończenie kariery sportowej. 32-letni biathlonista z Norwegii największe sukcesy odnosił w biegach sztafetowych - w tej konkurencji wywalczył złoty medal mistrzostw świata oraz wicemistrzostwo olimpijskie.

Birkeland jeszcze do niedawna wydawał się pewniakiem do składu norweskiej sztafety. Słabszy bieg nadrabiał bowiem wysoką skutecznością na strzelnicy. Z kolegami sięgnął po srebro igrzysk w Pjongczang, a rok później w Ostersund wywalczył złoto. W sezonie 2019/20 zmagał się z problemami zdrowotnymi - w zawodach Pucharu Świata startował tylko w Ostersund, Oberhofie i Ruhpolding. Większość zimy spędził na występach w Pucharze IBU. W efekcie nie znalazł uznania w oczach sztabu trenerskiego i latem przygotowywał się do sezonu poza kadrą narodową.

- Po ubiegłym sezonie, w którym zmagałem się z chorobą i brakiem formy, latem i jesienią podjąłem jeszcze jedną próbę powrotu do pierwszej reprezentacji. Niestety nie udało mi się to, zdałem więc sobie sprawę, że pewien etap mojego życia już się skończył. Nadszedł czas, aby pożegnać się ze sportem, który był moją pierwszą miłością. Moja kariera była cudowną, wymagającą i wyczerpującą jazdą rollercoasterem - napisał Birkeland na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Rywalizując w biegach sztafetowych - przeważnie na pierwszej zmianie - odniósł dziesięć zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Indywidualnie nigdy nie stał jednak na podium. Jego najwyższymi lokatami w pucharowych startach były czwarte miejsca. Na swoim koncie ma jednak cztery medale Mistrzostw Europy, w tym złoto w sprincie z 2014 roku.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Lars Helge Birkeland