Pryma lepszy od Krcmara na trasie biegu pościgowego

Mistrzem Europy w biegu pościgowym został Artem Pryma. Ukrainiec wyprzedził Michala Krcmara z Czech i Havarda Bogetveita z Norwegii. Polacy nie startowali.

Na podium sobotniej rywalizacji zabrakło któregokolwiek z medalistów rozgrywanego dzień wcześniej sprintu. Najbliżej drugiego medalu był Johannes Kuehn, który po trzech pudłach osunął się z trzeciego miejsca na czwarte. Zwycięzca piątkowego biegu Martin Jaeger spudłował czterokrotnie i spadł na siódme miejsce. Najsłabiej wypadł Said Karimulla Khalili, który z trzema karnymi rundami po drodze finiszował dopiero jako szesnasty.

Niemoc medalistów sprintu wykorzystali zawodnicy, którzy na starcie zajmowali miejsca w drugiej połowie pierwszej dziesiątki. Po ostatnim strzelaniu na czoło wyścigu wysunęli się Artem Pryma i Michal Krcmar. Ukrainiec, który zajął w sprincie szóste miejsce zaliczył w sumie trzy karne rundy. Czech startował jako ósmy i biegał jedynie 150km dodatkowego dystansu. Mimo to więcej sił na finisz zachował Pryma, który nie czekał na wjazd na stadion i wyrobił sobie przewagę już na ostatnim podbiegu. Na mecie zameldował się o sześć sekund przed Krcmarem.

Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Havard Bogetveit z Norwegii, który awansował o jedną pozycję względem sprintu. Norwegowie byli dzisiaj zdecydowanie najszybsi na trasie - w zestawieniu najlepszych czasów biegu w czołowej siódemce znalazło się aż sześciu z nich. Szanse na medale w większości marnowali jednak na strzelnicy. W czołowej dziesiątce obok Bogetveita znaleźli się jeszcze Filip Andersen (piąte miejsce), Sivert Bakken (szóste miejsce) i Erlend Bjoentegaard (dziesiąte miejsce).

Niedziela będzie ostatnim dniem zawodów na Tauron Duszniki Arena. Mistrzostwa Europy zakończy rywalizacja sztafet mieszanych.

WYNIKI

fot. Stancik/IBU

Powiązane osoby

 Czechy | mężczyzna | Michal Krcmar

 Ukraina | mężczyzna | Artem Pryma