Pokaz siły Johannesa Boe

Johannes Thingnes Boe w pięknym stylu wygrał ostatnie indywidualne zawody przed Mistrzostwami Świata. Norweg okazał się najlepszy w biegu ze startu wspólnego na dystansie 15km rozgrywanym we włoskiej Anterselwie.

Do półmetka stawce przewodziła kilkunastoosobowa grupa biathlonistów, a różnice czasowe były niewielkie. Kluczowe okazało się trzecie strzelanie, po którym jedynym bezbłędnym zawodnikiem na trasie pozostawał już tylko Johannes Thingnes Boe. Za Norwegiem nadążał jeszcze tylko Quentin Fillon Maillet, który tracił cztery sekundy. Reszta grupy kotłowała się na karnej rundzie. Strata kolejnych zawodników wynosiła już pół minuty.

Na czwartym okrążeniu lider Pucharu Świata znacznie przyspieszył i zwiększył przewagę.By być jednak pewnym zwycięstwa musiał strzelać bezbłędnie. To się nie udało, do celu nie dotarł ostatni z pięciu pocisków. Strzelający obok Fillon Maillet też jednak zaliczył jedno pudło i jasne już było, że bieg zakończy się zwycięstwem Norwega. To jego czwarta wygrana w sezonie, dzięki czemu zrównał się pod tym względem ze Sturlą Laegreidem. Wicelider Pucharu Świata był dzisiaj dopiero czternasty i w klasyfikacji generalnej traci do młodszego z braci Boe 64 punktów.

Fillon Maillet utrzymał drugie miejsce, choć jego strata na mecie zwiększyła się aż do 31 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Jakov Fak, dla którego to najlepszy występ w sezonie. Mistrz świata w tej konkurencji z 2015 roku do dzisiaj był jedynym spośród zawodników pierwszej dziesiątki, który nie ukończył ani jednego biegu w czołowej trójce.

Czołowa dziesiątka była zdominowana przez Norwegów. Oprócz Boe znaleźli się w niej jeszcze czwarty na mecie Vetle Christiansen, szósty Erlend Bjoentegaard i dziewiąty Johannes Dale. Mimo dwunastej pozycji prowadzenie w klasyfikacji mass startu utrzymał Tarjei Boe.

Polacy nie startowali.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Słowenia | mężczyzna | Jakov Fak