Dublet Norweżek na zakończenie roku

Marte Olsbu Roeiseland wygrała bieg ze startu wspólnego w Hochfilzen i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Tiril Eckhoff, na trzeciej pozycji finiszowała Dorothea Wierer. Polki nie startowały.

Nie był to idealny bieg w wykonaniu Olsbu Roeiseland. Pięciokrotna mistrzyni świata z tego roku rozpoczęła co prawda od bezbłędnego strzelania i prowadzenia w biegu, ale karna runda podczas drugiej wizyty na strzelnicy spowodowała spadek do drugiej dziesiątki. Na odbudowanie swojej pozycji czekała tylko jedną rundę biegową. Po kolejnym strzelaniu była już druga za Marketa Davidovą. Na trasie szybko jednak odrobiła straty i ponownie objęła prowadzenie w wyścigu. Na ostatnim strzelaniu w przeciwieństwie do Czeszki nie pudłowała i z bezpieczną kilkunastosekundową przewagą mogła podążać do mety. Dla Olsbu Roeiseland to druga wygrana w sezonie, która pozwoliła jej zwiększyć przewagę w klasyfikacji generalnej nad drugą Hanną Oeberg do 37 punktów.

O drugie miejsce rywalizowały Tiril Eckhoff i Dorothea Wierer. Druga z Norweżek oraz Włoszka cały dystans 12,5km przebiegły w swoim bliskim sąsiedztwie, obie nawet pudłowały w tym samem momencie - podczas trzeciego strzelania. Ostatecznie więcej sił na finisz zachowała Eckhoff, która wyprzedziła Wierer o trzynaście sekund. Jako czwarta finiszowała liderka po trzech strzelaniach Marketa Davidova. Za plecami Czeszki uplasowała się obchodząca dzisiaj swoje 32. urodziny Denise Herrmann. 

Zawiodły Szwedki - najlepsza z nich, Elvira Karin Oeberg, zajęła szóste miejsce. Jej starsza siostra Hanna z aż czterema karnymi rundami przecięła linię mety jako czternasta. Nieudany był również ostatni tegoroczny występ Dzinary Alimbekawej, która po pokonaniu 600m dodatkowego dystansu sklasyfikowana została na dwunastym miejscu i w rankingu Pucharu Świata spadła na piątą lokatę tracąc jednocześnie koszulkę liderki klasyfikacji młodzieżowej. Tą została Eliva Oeberg.

Kolejne zawody biathlonowego Pucharu Świata planowane są w dniach od 8 do 10 stycznia 2021 roku. Ich gospodarzem będzie Oberhof. 

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Norwegia | kobieta | Marte Olsbu Roeiseland

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff