Premierowa wygrana Samuelssona, skromny awans Guzika

Sebastian Samuelsson odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Szwed mimo dopiero osiemnastego miejsca w sprincie wygrał bieg pościgowy rozgrywany w Kontiolahti. Awans na 47. miejsce zaliczył Grzegorz Guzik.

Bieg miał trzech liderów. Jako pierwszy na trasę ruszał zwycięzca sprintu Tarjei Boe. Dwa pudła na pierwszym strzelaniu sprawiły jednak, że doświadczony Norweg szybko wypisał się z walki o czołowe lokaty w wyścigu. Z łącznie pięcioma karnymi rundami zajął dopiero trzynaste miejsce. Na prowadzenie po pierwszym strzelaniu wyszedł jego młodszy brat Johannes. Lider Pucharu Świata bezbłędnie poradził sobie ze strzelaniem w postawie leżąc, ale po pudle podczas trzeciego strzelania dołączył do niego Sebastian Samuelsson. Młody Szwed dzięki bezbłędnym próbom strzeleckim przesunął się na prowadzenie z osiemnastej pozycji zajmowanej po sprincie.

Walka o zwycięstwo rozegrała się na ostatnim strzelaniu. Boe zaliczył dwie karne rundy, Samuelsson tylko jedną. Wobec pudeł zawodników z grupy pościgowej, jasnym stało się, że Szwed wyruszy na trasę jako pierwszy z bezpieczną przewagą nad rywalami. To jego pierwsza wygrana w karierze. Dotychczas najwyżej plasował się na drugim miejscu - wywalczył srebro igrzysk właśnie w biegu pościgowym. Ostatnim Szwedem, który zwyciężał w zawodach Pucharu Świata był Bjoern Ferry w sezonie 13/14.

Johannes Boe na ostatnie okrążenie ruszał drugi, ale nie utrzymał tej pozycji do mety. Lepszy na ostatniej rundzie okazał się Fabien Claude. To dopiero pierwsze podium dla męskiej części reprezentacji Francji w sezonie, dla Claude'a drugie takie osiągnięcie w karierze. Tuż za tą dwójką finiszował Sturla Holm Laegreid, który na czwarte miejsce awansował z 22. miejsca.

Swoją przynależność do czołówki potwierdzili piąty na mecie Benedikt Doll oraz szósty Jakov Fak, którzy utrzymali lokaty w pierwszej dziesiątce wywalczone w sprincie. Sporymi awansami mogli się za to pochwalić Emilien Jacquelin (z 39. na 8. miejsce) oraz Quentin Fillon Maillet (z 30. na 10. miejsce). Dwójkę Francuzów przedzielił prezentujący od początku sezonu równą formę Johannes Dale.

Grzegorz Guzik ukończył rywalizację na 47. miejscu. Polak bardzo dobrze rozpoczął rywalizację i przed trzecim strzelaniem wskoczył nawet do punktowanej czterdziestki, ale trzy karne rundy skutecznie odebrały mu szansę na spektakularny awans. Łącznie Guzik spudłował pięciokrotnie i do mety dotarł 3 minuty i 43 sekund po zwycięzcy.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Manzoni/IBU

Powiązane osoby

 Szwecja | mężczyzna | Sebastian Samuelsson

 Francja | mężczyzna | Fabien Claude

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik