Pitoń: Jestem już inną zawodniczką niż byłam rok czy dwa lata temu

Najlepszą polską biathlonistką podczas biegu inaugurującego nowy sezon Pucharu Świata okazała się Karolina Pitoń, która w Kontiolahti zajęła 53. miejsce w biegu na 15km. - Jestem już inną zawodniczką niż byłam rok czy dwa lata temu, dużo bardziej ustabilizowaną emocjonalnie, skupioną na pracy – zapewniła Pitoń.

Niestety żadnej z podopiecznych Michaela Greisa nie udało się wywalczyć punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najwięcej powodów do optymizmu po biegu mogła jednak mieć Karolina Pitoń, dla której 53. miejsce jest jednym z najlepszych wyników w karierze. Rezultat ten mógł być lepszy, bo na półmetku plasowała się w punktowanej strefie. Dwie minuty kary zarobione w drugiej części biegu odebrały szansę na czołową czterdziestkę.

- Strzelałam dzisiaj dużo wolniej niż zwykle, każdy strzał starałam się mierzyć w dziesiątkę. Po dwóch bezbłędnych strzelaniach w mojej głowie dalej była koncentracja na każdym kolejnym strzale. Nie miałam żadnej informacji na trasie jeśli chodzi o przebieg rywalizacji, ale to akurat może dobrze, bo nic mnie nie dekoncentrowało – relacjonowała.

Czy fakt, że Pitoń była w sobotę najlepszą z polskich biathlonistek może być zapowiedzią udanego sezonu dla 34-latki?

- Jestem nierówną zawodniczką. Miewałam sezony, w których mimo treningu wyłącznie w klubie pod okiem trenera Jakieły potrafiłam zadziwić samą siebie, a były też lata, gdzie mimo przygotowań w kadrze mój poziom sportowy malał. Liczę na to, że będzie to dla mnie przełomowa zima. Jestem już inną zawodniczką niż byłam rok czy dwa lata temu, dużo bardziej ustabilizowaną emocjonalnie, skupioną na pracy – zapewniła Pitoń.

Dwie lokaty niżej od Pitoń uplasowała się liderka kadry Monika Hojnisz-Staręga. Dwunasta zawodniczka klasyfikacji końcowej Pucharu Świata za ubiegły sezon spudłowała trzykrotnie. W osiągnięciu dobrego rezultatu przeszkodził jej słabszy bieg niż ten, do którego zdążyła już przyzwyczaić kibiców.

- Pierwsze koty za płoty. Byłam bardzo ciekawa tego biegu. Już po starcie mogę powiedzieć, że na pewno towarzyszy mi niedosyt. Było równo, stabilnie, ale nie najlepiej. Mam nadzieję, że to był taki bieg na przepalenie się. Po swoim samopoczuciu wiem, że potrzebuję startów, bo gdzieś mi one uciekły latem, miałam też mniej szybkich treningów – powiedziała Hojnisz-Staręga, która z powodu kontuzji nie startowała w letnich mistrzostwach kraju.

- Dzisiejszy bieg nie napawa optymizmem, ale taki już los zawodnika, że trzeba jak najszybciej wyrzucić z głowy to co złe i dalej iść do przodu. Przed nami kolejne starty i wierzę, że będzie tylko lepiej – dodała najlepsza polska biathlonistka ostatnich dwóch sezonów.

Czołową sześćdziesiątkę zamknęła Kinga Zbylut. Z kolei na 71. miejscu zawody ukończyła Kamila Żuk, która szanse na dobry wynik pogrzebała już na pierwszym strzelaniu podczas którego spudłowała aż trzykrotnie.

- Przed strzelaniem zrobiłam korektę odpowiednią do aktualnych warunków atmosferycznych, ale niestety przyrządy nie przeskoczyły i skupienie strzałów było nie w tym miejscu, co powinno. Czasami tak się zdarza – tłumaczyła Żuk.

W sumie 23-letnia Polka spudłowała pięciokrotnie. Lepiej wypadłą w biegu, w którym uzyskała czas na miarę trzeciej dziesiątki.

- Zważywszy na te wszystkie sytuacje, które nie pomagały nam w przygotowaniu do sezonu, cieszę się, że był stabilny. Nie miałam ciężkich momentów na trasie. Najwyraźniej organizm potrzebuje startów, żeby się rozbiegać. Jestem więc dobrej myśli – zakończyła Żuk.

Kolejny występ biathlonistek zaplanowany jest na niedzielę. O godzinie 13:40 rozpocznie się bieg sprinterski. Trener Michael Greis nie zdecydował się na żadne zmiany personalne, na starcie zobaczymy więc ponownie Monikę Hojnisz-Staręgę, Kamilę Żuk, Kingę Zbylut i Karolinę Pitoń.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz-Staręga

 Polska | kobieta | Karolina Pitoń