Do inauguracji kolejnego sezonu Pucharu Świata pozostał już niespełna miesiąc. Reprezentanci Polski do Finlandii wyruszą za nieco ponad tydzień. - Mieliśmy wyjechać nieco wcześniej do Norwegii i przed pierwszymi zawodami wrócić jeszcze na kilka dni do domu, ale ze względu na pandemię i spore ryzyko zachorowania plany się zmieniły – powiedział Łukasz Szczurek.

Męską część reprezentacji tego lata czekały spore zmiany. Trener Adam Kołodziejczyk zrezygnował z pracy z kadrą i objął funkcję dyrektora sportowego Polskiego Związku Biathlonu. Nowym opiekunem biathlonistów został Anders Bratli z Norwegii.

- Trener doskonale wkomponował się w naszą drużynę, scalił grupę.  Można na niego liczyć w każdej sprawie, jest dostępny dla nas przez 24h na dobę. Spory nacisk położył na szkolenie techniki.  Nie od dzisiaj wiadomo, że mamy w tej kwestii pewne braki, a trener dał nam wiele ciekawych wskazówek. Wierzymy, że pomoże nam to szybciej poruszać się na nartach. Trener zwiększył nam znacznie objętości treningowe, pojawiło się też sporo ćwiczeń stabilizacyjnych. Dużo nowości, ciekawe doświadczenia i myślę, że cała grupa bardzo docenia to jak dużo jakości wniósł trener Anders do naszych przygotowań – powiedział Łukasz Szczurek.

Trzon kadry w okresie przygotowawczym obok Szczurka stanowili Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec oraz Marcin Szwajnos. Na zgrupowaniach obecni bywali również Wojciech Skorusa oraz Przemysław Pancerz.

- Pandemia nie pokrzyżowała nam znacząco planów odnośnie przygotowań. Głównie trenowaliśmy w kraju, ale nie narzekaliśmy  z tego powodu, bo w każdym miejscu dysponującym rolkostradą, strzelnicą i miejscami do treningu rowerowego można wykonać podobną robotę na treningu – stwierdził Szczurek. - Niestety podczas ostatniego zgrupowania w Ramsau dopadło mnie przeziębienie i na tydzień byłem wyłączony z treningów. Jeśli tylko u któregoś z nas pojawiają się jakieś pierwsze symptomy takie jak ból gardła czy katar to trener natychmiast reaguje i nie ma mowy o wychodzeniu na zewnątrz – dodał.

Najbardziej doświadczony zawodnik w kadrze nie mógł być zadowolony ze swoich występów w letnich mistrzostwach kraju. Łącznie w czterech startach w biathlonowym crossie i w rywalizacji na nartorolkach wywalczył tylko jeden brązowy medal.

- Wyniki nie były satysfakcjonujące, ale nie przygotowywaliśmy się specjalnie do żadnego z tych występów. Start w zawodach podczas gdy pozostaje się w ciężkim treningu nie jest łatwą sprawą. Widać jednak, że młodsi zawodnicy coraz częściej rywalizują z nami jak równy z równym, czego najlepszym przykładem jest Marcin Zawół. Dla naszej dyscypliny to bardzo dobra wiadomość. To znaczy, że szkolenie młodzieży idzie w odpowiednim kierunku – ocenił.

Kadrowicze są w trakcie trzytygodniowej przerwy między obozami. Zgrupowanie w Ramsau zakończyło się 18 października, kolejne w fińskiej Imatrze rozpocznie się 8 listopada.

- W międzyczasie mieliśmy badania wydolnościowe i medyczne w Warszawie. Tak naprawdę czas między obozami niewiele się różni od tego, co robimy na zgrupowaniach. W dalszym ciągu trenujemy dwa razy dziennie. Wiadomo, że każdy z zawodników chciałby być już na nartach i przygotowywać się bezpośrednio do pierwszych startów. Wcześniej plany były nieco inne. Na ostatni przedsezonowy obóz mieliśmy wyjechać do Norwegii nieco wcześniej po to by przed Pucharami Świata wrócić jeszcze na kilka dni do domu. Ze względu na pandemię i spore ryzyko zachorowania plany się zmieniły. Wyjazd jest opóźniony i bezpośrednio z obozu w Imatrze udamy się na zawody w Kontiolahti – powiedział mistrz świata juniorów młodszych z 2007 roku.

Sezon Pucharu Świata zainauguruje 28 listopada zawodami w Kontiolahti. W Finlandii zmagania biathlonistów będzie mogła śledzić ograniczona liczba widzów. Organizatorzy zawodów w Hochfilzen, które będą gościć Puchar Świata w grudniu już zapowiedzieli, że trybuny ze względu na pandemię koronawirusa pozostaną puste.

- Bieganie bez publiczności na zawodach nie jest zbyt przyjemną sprawą. Z drugiej jednak strony, gdy zawodnik przekracza linię startu to jest na tyle skoncentrowany, że nie zwraca specjalnie uwagi na to co się dzieje poza trasą. Brak tej całej oprawy związanej z obecnością kibiców sprawia wrażenie uczestniczenia w zawodach niższej rangi. Już pod koniec poprzedniego sezonu startowaliśmy bez publiczności, więc mieliśmy namiastkę tego jak to może wyglądać – dodał Szczurek.

32-latek w poprzednim sezonie wywalczył pierwsze od wielu sezonów punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Podczas MŚ w Anterselwie zajął 37. miejsce w biegu indywidualnym. Dzięki piątemu miejscu wywalczonemu w sztafecie mieszanej na Mistrzostwach Europy w Raubiczach mógł liczyć na ministerialne stypendium. Jakie cele Szczurek stawia sobie na nadchodzący sezon?

- Wywalczenie nominacji olimpijskich dla sztafety to nasz plan minimum na zbliżający się sezon. Bardzo się cieszymy, że od tego sezonu wywalczyliśmy sobie prawo startu czterech zawodników w sprintach i biegach indywidualnych. Powinno nam to znacznie ułatwić kwalifikację na igrzyska. Wiemy, w którym miejscu rankingu światowego jesteśmy, ale nasze apetyty rosną w miarę jedzenia. Oczywiście nie możemy obiecać, że raptem będziemy walczyć w czołówce, ale miejsca w sztafecie w okolicy dziesiątego? Mamy wyrównaną drużynę, przy dobrym strzelaniu jest to możliwe – zakończył Szczurek.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Łukasz Szczurek