Slepow jednak bez kary

Aleksiej Slepow uniknie dyskwalifikacji za trzykrotne uniknięcie kontroli dopingowej. Rosyjska Agencja Antydopingowa uwierzyła w wersję wydarzeń 33-latka uwalniając go od zarzutu naruszenia przepisów.

Zawodnicy objęci programem ADAMS zobowiązani są do udostępniania z odpowiednim wyprzedzeniem informacji na temat miejsca i czasu przebywania tak, aby kontrolerzy WADA mogli złożyć niezapowiedzianą wizytę. W przypadku Slepowa w trakcie minionych dwunastu miesięcy trzykrotnie zjawiali się we wskazanej przez niego lokalizacji o podanej porze bez skutku w postaci przeprowadzonych badań. Zawodnikowi groziła dwuletnia dyskwalifikacja. "Groziła", bo już nie grozi - Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) postanowiła nie karać Slepowa.

- Po przeanalizowaniu wyjaśnień oraz dokumentów medycznych dostarczonych przez biathlonistę, RUSADA zdecydowała się nie traktować tego przypadku jako naruszenia zasad dotyczących dostępności sportowca do badań - można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Rosyjskiego Związku Biathlonu.

W środę 30 września podczas pobytu w Petersburgu Slepow źle się poczuł. Z objawami zatrucia pokarmowego udał się do lekarza, w wyniku czego został zmuszony do pozostania w mieście. Tymczasem zgodnie z wcześniejszą deklaracją w systemie ADAMS zawodnik miał wówczas przebywać we Włodzimierzu.

Slepow miał więcej szczęścia niż jego koleżanka z kadry. Na początku 2019 roku za unikanie kontroli dopingowych na dwa lata zdyskwalifikowano Margaritę Wasiliewą. Rosjanka tłumaczyła się nieznajomością obsługi strony internetowej programu ADAMS oraz pomyłkami wynikającymi z podawaniem godzin według niewłaściwej strefy czasowej. Wówczas decydenci nie byli tak łaskawi jak w przypadku Slepowa.

Slepow to dwukrotny mistrz Europy z 2015 roku. Najlepszy występ w zawodach Pucharu Świata zanotował w grudniu 2015 roku, gdy w sprincie w Pokljuce zajął czwarte miejsce. Lepiej wiodło mu się w zawodach Pucharu IBU, w których wygrywał dziesięciokrotnie. W sezonie 2013/14 sięgnął po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tego cyklu.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Aleksiej Slepow