Pucharowy debiut mistrzyni olimpijskiej dopiero w styczniu?

Stina Nilsson w marcu ogłosiła, że karierę biegaczki zamienia na starty w zawodach biathlonowych. Początki w nowej dyscyplinie nie są jednak dla niej łatwe. Gdy już udało jej się wyleczyć kontuzję łokcia to okazało się, że w związku ze zmianami w kalendarzu startów, jej debiut w zawodach Pucharu Świata będzie możliwy najwcześniej dopiero w styczniu.

27-letnia Szwedka jest mistrzynią olimpijską Pjongczang. Przed dwoma laty sięgnęła po złoto w sprincie techniką klasyczną. W swoim dorobku ma również dwa srebrne i dwa brązowe medale igrzysk. Z kolei na MŚ obok dwóch złotych medali wywalczonych w 2019 roku w Seefeld, na swoim koncie ma jeszcze pięć srebrnych krążków. Mimo tak udanej kariery biegaczki narciarskiej Nilsson ubiegłej zimy postanowiła się przebranżowić. Idąc za przykładem Denise Herrmann, która po sukcesach w biegach została mistrzynią w biathlonie, Szwedka rozpoczęła treningi strzeleckie.

Niestety w połowie sierpnia podczas treningu nartorolkowego w Ostersund Nilsson zaliczyła wywrotkę, w wyniku której złamała rękę. Nie minęły trzy tygodnie, a Szwedka ponownie pojawiła się na strzelnicy. Uraz uniemożliwiał jej jednak strzelanie w postawie leżąc, stąd Nilsson w ostatnich dniach doskonaliła wyłącznie stójkę.

Gdy wydawało się, że zawodniczka pokonała już wszystkie przeciwności losu, jak grom z jasnego nieba spłynęła wiadomość o odwołaniu tegorocznych startów w Pucharze IBU. Cykl ten wystartuje dopiero w połowie stycznia - szczegółowy kalendarz ma być znany dopiero pod koniec tego miesiąca.

Co ta informacja oznacza dla szwedzkiej mistrzyni? Nilsson jako biathlonowa nowicjuszka nie ma prawa startu w zawodach Pucharu Świata. By je wywalczyć musi uzyskać odpowiednią liczbę punktów kwalifikacyjnych podczas zawodów Pucharu IBU. Dla tak utytułowanej zawodniczki wykonanie tego zadania będzie bułką z masłem. Jeśli jednak pierwsze zawody tego cyklu odbędą się dopiero w dniach od 11 do 16 stycznia to debiut Nilsson w Pucharze Świata będzie możliwy najwcześniej dopiero w Anterselwie, a więc tuż przed planowanymi na luty MŚ w Pokljuce.

- Poprosiliśmy IBU o umożliwienie nam zgłoszenia Stiny na zawody Pucharu Świata bez konieczności kwalifikacji przez Puchary IBU, ale wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi - powiedział Johannes Lukas, jeden z trenerów szwedzkiej reprezentacji.

Szwedzi liczą na przychylność IBU. Ich sprzymierzeńcami w tej sprawie mają być Rumuni. Tamtejsza federacja w ostatnim czasie naturalizowała gromadkę biathlonistów z Rosji, którzy również wymagają uzyskania kwalifikacji poprzez starty w Pucharze IBU.

Inauguracja Pucharu Świata planowana jest na ostatni weekend listopada. Finalny kształt kalendarza pucharowego będzie znany po posiedzeniu zarządu Międzynarodowej Unii Biathlonu, które odbędzie się 26-27 września.

fot. wikicommons

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Stina Nilsson