Pichler o Nilsson: Jeśli nauczy się strzelać będzie bardzo dobrą biathlonistką

Wolfgang Pichler skomentował sensacyjne doniesienia na temat przejścia Stiny Nilsson z biegów narciarskich do biathlonu. Zdaniem byłego trenera szwedzkiej reprezentacji biathlonowej 26-letnia mistrzyni olimpijska z Pjongczang ma szansę stać się w swym nowym fachu znaczącą postacią.

Niemiecki szkoleniowiec, który rok temu ustąpił ze stanowiska opiekuna szwedzkiej kadry biathlonowej, w przeszłości sam wielokrotnie namawiał biegaczy do rozpoczęcia kariery dwuboisty. Decyzja Nilsson była dla niego jednak niespodzianką.

- Informacja o przejściu Stiny na biathlon była dla mnie zaskakująca, chyba zresztą tak jak dla wszystkich. Jeśli nauczy się strzelać będzie bardzo dobrą biathlonistką - powiedział Pichler cytowany przez portal news.ru.

- Wiem, że Nilsson przez wielu uważana jest za sprinterkę, ale pokazywała też, że świetnie radzi sobie też na dystansach. Przecież na igrzyskach potrafiła wywalczyć brązowy medal w biegu na 30km. Pokonywała również Theresę Johaug w biegach sztafetowych. Moim zdaniem ma jeszcze lepsze predyspozycje do biathlonu niż Denise Hermann - dodał.

Herrmann to ostatni przykład na to, że zmiana fachu z biegaczki na biathlonistkę może nieść za sobą sporo sukcesów. Niemka biathlonistką została w wieku 28 lat i po czterech sezonach startów może się pochwalić tytułem mistrzyni świata, siedmioma wygranymi biegami PŚ oraz trzecim miejscem w klasyfikacji końcowej.

Nilsson nie musi się jednak wzorować na Niemce, inspiracji może szukać na krajowym podwórku. Podobną drogę przebyły zarówno sześciokrotna zdobywczyni Pucharu Świata Magdalena Forsberg, jak i mistrzyni olimpijska z Turynu Anna Carin Olofsson-Zidek.

26-latka to jedna z największych aktualnie gwiazd biegów narciarskich. Oprócz złota w sprincie Nilsson wróciła z Pjongczang jeszcze z trzema innymi medalami. Wywalczyła srebro w sztafecie oraz sprincie drużynowym, a w biegu na 30m stylem klasycznym była trzecia. W swoim dorobku medali olimpijskich ma również brąz w sprincie drużynowym z 2014 roku. Spore sukcesy Szwedka święciła również na MŚ. Na swoim koncie ma siedem krążków, w tym dwa złote wywalczone rok temu w Seefeld.

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Stina Nilsson