Tomaszewska przed Hojnisz-Staręgą w sprincie

Wystartowała X edycja corocznego cyklu zawodów dla młodzieży "Celuj w Igrzyska". Zawody w Kościelisku miały dodatkowy smaczek również ze względu na silnie obsadzoną rywalizację seniorską zaliczaną do klasyfikacji Pucharu Polski. Do małej sensacji doszło w sprincie kobiet.

Z szerokiej czołówki krajowej na starcie zabrakło tylko Kamili Żuk. Główną faworytką do zwycięstwa była więc Monika Hojnisz-Staręga. Dziesiąta zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za ubiegły sezon spudłowała jednak dwukrotnie i przegrała z Natalią Tomaszewską. 22-latka biegała tylko jedną karną rundę i swoją utytułowaną koleżankę klubową (obie reprezentują AZS AWF Katowice) wyprzedziła o dwie sekundy. Niewiele gorsza od tej dwójki była Joanna Jakieła, która uległa Tomaszewskiej o niecałe osiem sekund. Tuż poza podium uplasowała się Magdalena Gwizdoń, dopiero szósta była Kinga Zbylut - obie te zawodniczki rozdzieliła jeszcze Anna Mąka.

W sprincie rywalizowały również juniorki i juniorki młodsze. W gronie tych pierwszych doszło do niezwykle wyrównanego pojedynku pomiędzy Patrycją Stanek a Darią Gembicką. Na strzelnicy lepiej zaprezentowała się zawodniczka UKS Lider Katowice, która spudłowała tylko dwukrotnie. Biathlonistka z Kościeliska biegała trzy karne rundy, ale mimo to i tak uzyskała lepszy czas. Swoją koleżankę z kadry pokonała o zaledwie jedną dziesiątą sekundy! Skład podium uzupełniła Wiktoria Celczyńska, która od tej zimy reprezentuje AZS AWF Katowice. Najlepszą juniorką młodszą została Anna Nędza-Kubiniec, która drugą Martynę Lichosyt pokonała aż o niemal cztery minuty! Trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej wywalczyła Aleksandra Puto.

Panowie - inaczej niż panie - rywalizowali w biegu indywidualnym na dystansie 12,5km z 45 sekundami kary za pudło. Spośród kadrowiczów na starcie stanął tylko Andrzej Nędza-Kubiniec, który mimo sześciu pudeł nie miał problemów z odniesieniem zwycięstwa. Wojciech Skorusa z czterema karami stracił do niego 18 sekund, trzeci Wojciech Filip po trzech niecelnych strzałach zanotował stratę 19 sekund. W niedzielnym sprincie do rywalizacji powinni stanąć pauzujący dzisiaj Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek. Czwarty z etatowych reprezentantów Polski, Mateusz Janik, jest przeziębiony i w ten weekend nie startuje.

W rywalizacji juniorów, a więc zawodników urodzonych w latach 2000-2002 wyróżniło się dwóch zawodników: Jan Guńka i Marcin Kaczanowski. Wygrał ten pierwszy z przewagą 33 sekund. Jakub Bartyzoł, który zajął trzecie miejsce stracił do zwycięzcy już aż 4 minuty i 50 sekund. Ciekawie układała się rywalizacja juniorów młodszych - na podium w komplecie znaleźli się triiumfatorzy "Celuj w Igrzyska" z lat ubiegłych. Wygrał Hubert Matusik przed Konradem Badaczem i Bartoszem Penkałą.

Rywalizacja młodszych kategorii rozpoczęła się o godzinie 14:00. Bieg indywidualny młodzików padł łupem Michała Szatkowskiego z MKS Karkonosze Jelenia Góra, który o siedem sekund wyprzedził Jakuba Potońca z UKN Melafir Czarny Bór. Na podium wdrapał się również kolejny przedstawiciel klanu Zawołów - Maciej. W tej samej kategorii wśród dziewcząt zwycięstwo odniosła zawodniczka UKS Statima Biathlon Team. Klaudia Niedurny, bo o niej mowa, spudłowała tylko trzy razy i o 10 sekund wyprzedziła Amelię Liszkę z BKS WP Kościelisko. Jej klubowa koleżanka Karina Mroczkowska zajęła trzecie miejsce.

Biegi młodzików młodszych i młodziczek młodszych zakończyły się triumfami Grzegorza Galicy z BKS WP Kościelisko i Oliwi Suchy z UKS Statima Biathlon Team.

W niedzielę dokończenie rywalizacji. Seniorki, juniorki i juniorki młodsze wystartują w biegu indywidualnym, pozostałe kategoria czekają zmagania w sprincie.

WYNIKI - biegi indywidualne
WYNIKI - sprinty

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Natalia Tomaszewska