Hattrick Eckhoff, największa przewaga w historii!

Tiril Eckhoff absolutnie zdominowała rywalizację w Annecy. Norweżka wygrała bieg ze startu wspólnego z największą przewagą nad drugą zawodniczką w historii!

1:24.9s - z taką przewagą nad Dorotheą Wierer wbiegła na mete Tiril Eckhoff. To największa różnica czasowa między pierwszą a drugą zawodniczką mass startu w historii Pucharu Świata. Poprzedni rekord był o sekundę gorszy i należał do Liv Grete Poiree, która na MŚ w 2004 roku pokonała Katrin Apel. Przewagę ponad minuty dwukrotnie uzyskiwała jeszcze Magdalena Forsberg. Dzisiejszy występ w wykonaniu Norweżki przeszedł więc do historii.

Podobnie może być z jej kolejnym biegiem w Oberhofie. Eckhoff zaliczyła właśnie czwarte zwycięstwo z rzędu. Jeśli Eckhoff podczas przerwy świątecznej nie zatraci formy biegowej, ani strzeleckiej, to 9 stycznia stanie przed szansą dołączenia do Magdaleny Forsberg i Laury Dahlmeier. Tylko te dwie zawodniczki mają na koncie serię co najmniej pięciu kolejnych pucharowych zwycięstw.

Eckhoff podobnie jak Johannes Boe dwie godziny wcześniej prowadziła niemal od startu do mety. Niemal, bo po drugim strzelaniu wraz z nią na czele znajdowała się Kaisa Makarainen. Finka w stójce spudłowała jednak aż czterokrotnie i do mety dotarła na czwartym miejscu.

Daleko za plecami Eckhoff toczyła się walka o drugie miejsce. Zwycięsko wyszła z niej Dorotheas Wierer, która odzyskała tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ingrid Tandrevold, która żółtą koszulką mogła cieszyć się tylko przez dobę, finiszowała jako dwunasta.

Pierwsze podium w karierze wywalczyła Linn Persson. Pod nieobecnośc niedysponowanej Hanny Oeberg to ona weszła w buty liderki zespołu i z tylko jednym pudłem na koncie do samej mety walczyła z Wierer o drugie miejsce.

W biegu nie wystartowała żadna z Polek, choć Kamila Żuk miała ku temu okazję. Polka była jedną z rezerwowych. Szansa startu pojawiła się dzisiaj rano, gdy okazało się, że z udziału w zawodach rezygnuje Janine Hettich. Żuk była jednak już wraz z całą polską ekipą w drodze do domu. Trener Greis poinformował, że młoda Polka była wyczerpana biegiem pościgowym i nie czuła się na siłach by ewentualnie stanąć na starcie biegu masowego, stąd decyzja o wcześniejszym powrocie do domu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Szwecja | kobieta | Linn Persson

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Norwegia | kobieta | Tiril Eckhoff