Pierwsze podium dla Polski tej zimy! Gembicka najlepsza w Martell!

Daria Gembicka wygrała sprint w Martell zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu IBU Juniorów! W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze Natalia Tomaszewska i Patrycja Stanek.

To był fantastyczny występ w wykonaniu podopiecznych trenera Łukasza Słoniny. Daria Gembicka i Natalia Tomaszewska uzyskały bowiem dwa najlepsze czasy biegu w całej stawce! Lepsza - zarówno na trasie, jak i na strzelnicy - była Gembicka. Z Amy Basergą, mistrzynią świata juniorek młodszych i aktualną liderką klasyfikacji generalnej wygrała o osiem dziesiątych sekundy. Szwajcarka była bezbłędna, podczas gdy Polka biegała jedną karną rundę. Na podium znalazła się jeszcze jedna biathlonistka ze Szwajcarii. rzecie miejsce zajęła Lea Meier, która tuż po starcie zapowiedziała, że ze względu na zmęczenie nie wystartuje w biegu pościgowym.

Natalia Tomaszewska mimo trzech pudeł wywalczyła najlepsze w karierze ósme miejsce. Życiowy rezultat osiągnęła też Patrycja Stanek. Wydawało się, że biathlonistka z Kościeliska  będzie jedyną, która zagrozi Gembickiej, bo po pierwszym bezbłednym strzelaniu przegrywała z nią tylko o sekundę, ale dwie karne rundy w stójce zepchnęły ją na dziesiątą lokatę.

To historyczne osiągnięcie polskich zawodniczek. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się aby aż trzy nasze zawodniczki w zawodach tej rangi zajęły miejsca w czołowej dziesiątce. Gembicka jest drugą juniorką z Polski, która ma w swoim dorobku podium w zawodach Pucharu IBU Juniorów. Wcześniej pięciokrotnie udawało się to Kamili Żuk, która w latach 2017-2019 pięciokrotnie stawała na podium MŚJ i MEJ, które zaliczane są do klasyfikacji ogólnej. Warto z tego miejsca dodać, że obecna edycja cyklu jest zaledwie piątą w historii.

Pucharowe punkty w piątkowym sprincie wywalczyła jeszcze Magda Piczura, która z dwoma karnymi rundami na koncie zajęła 28. miejsce. W biegu pościgowym wystartują również Anna Nędza-Kubiniec i Karolina Janko, które uplasowały się pod koniec piątej dziesiątki.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Daria Gembicka

 Polska | kobieta | Natalia Tomaszewska