Ole Einar Bjoerndalen pełni funkcję gościa honorowego podczas Mistrzostw Europy w Mińsku. Norweg w stosunku do tamtejszych dziennikarzy jest nieco bardziej wylewny niż zazwyczaj. W jednym z wywiadów opowiedział o konflikcie z obecnym trenerem kadry norweskiej.

Od maja 2016 roku jest nim Siegfried Mazet. Francuz wcześniej odpowiadał za wyniki Martina Fourcade'a. Na stanowisku trenera Norwegów zastąpił Egila Gjellanda.

Według relacji Bjoerndalena, Mazet miał dawać mu do zrozumienia, że nie jest mile widziany w kadrze. Konflikt nasilił się latem 2017 roku podczas okresu przygotowawczego do sezonu olimpijskiego. 

- Poprosiłem Mazet o zgodę na indywidualne przygotowanie do igrzysk. Chciałem by odwiedzał mnie przez dwa dni w miesiącu na kontrolę. Zaproponowałem również, że w razie czego to ja mogę przyjechać na te dwa dni do Oslo. Siegfried jednak kategorycznie odmówił. Wtedy zdałem sobie sprawę, że nie mogę liczyć z jego strony na żadne ustępstwa. Już wtedy wiedziałem, że jeśli tylko powstanie jakaś kontrowersja odnośnie nominacji olimpijskich, wybór nie zostanie dokonany na moją korzyść. Dla mnie jedynym sposobem na uzyskanie kwalifikacji do zespołu była wyłącznie pozycja lidera kadry - zdradził Bjoerndalen.

Panowie nie dogadywali się już rok wcześniej. Mazet miał być nieprzychylny wobec Darii Domraczewej i jej wspólnych treningów z zespołem norweskim.

- Gdy przygotowywałem się do moich ostatnich mistrzostw świata w Hochfilzen w 2017 roku, Mazet poinformował mnie, że w zespole jest miejsce tylko dla mnie, a nie dla Darii z dzieckiem - dodał Bjoerndalen.

Najbardziej utytułowany biathlonista w historii dyscypliny zakończył karierę w marcu ubiegłego roku. Oficjalne pożegnanie miało miejsce w grudniu podczas zawodów World Team Challenge. Bjoerndalen i Domraczewa zajęli wówczas trzecia lokatę. Jak się okazało nie był to jednak ich ostatni start. Po ceremonii otwarcia ME wystartowali bowiem w zawodach pokazowych, w których za rywali mieli innych sportowych emerytów. Wywalczyli drugie miejsce przegrywając z Nadieżdą Skardino i Sergiejem Nowikowem.

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen