Pożegnanie z Dorin Habert i medalistami MŚ z USA

Dzisiejsze biegi w Oslo były ostatnimi w karierze kilku znaczących postaci biathlonowych. Bezsprzecznie najważniejszą z nich jest Marie Dorin Habert, którą koleżanki na mecie biegu pościgowego pożegnały szampanem.

Marie Dorin Habert to jedna z ledwie dwóch zawodniczek, które zdobywały tytuł mistrzyni świata w każdej z indywidualnych konkurencji. W 2015 roku wygrała sprint oraz bieg pościgowy, by rok później dołożyć do tego triumfy w biegu długim oraz biegu masowym. Złoto MŚ zdobywała również w sztafecie mieszanej. W tej konkurencji w Pjongczang została mistrzynią olimpijską. Wcześniej w Vancouver wywalczyła jeszcze srebro i brąz igrzysk. Co ciekawe w Pucharze Świata tak dobrze jej się nie wiodło - odjąwszy triumfy podczas MŚ - skompletowała tylko trzy pucharowe wygrane.

Razem z nią na mecie przejście na sportową emeryturę świętowała Julia Ransom. 26-letnia Kanadyjka ma zdecydowanie mniejszy dorobek od Francuzki. Nigdy nie stała na pucharowym podium, a jej najlepszym osiągnięciem było osiemnaste miejsce w biegu pościgowym. O ile Dorin Habert zakończenie kariery sportowej w Oslo planowała od dawna, o tyle Ransom statni start w karierze zalicza w Oslo dlatego, że Kanada bojkotuje Puchar Świata w Tjumeni.

Podobnie zresztą jak Amerykanie, wśród których po raz ostatni szerszej publiczności pokazali się Tim Burke oraz Lowell Bailey. Ten pierwszy - prywatnie mąż Andrei Henkel - był pierwszym zawodnikiem zza oceanu, który założył koszulkę lidera Pucharu Świata (grudzień 2009 roku). W 2012 roku wywalczył tytuł wicemistrza świata w biegu indywidualnym. To osiągnięcie pięć lat później poprawił Bailey, który został pierwszym amerykańskim mistrzem świata.

Niewykluczone, że po raz ostatni oglądaliśmy również Susan Dunklee oraz Rosannę Crawford. Obie wciąż jeszcze się zastanawiają czy latem rozpocząć przygotowania do kolejnego sezonu.

Więcej pożegnań planowanych jest na przyszłą niedzielę - starty w Tjumeni będą ostatnimi m. in. dla walczących o triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Anastazji Kuźminy oraz Kaisy Makarainen.