Dahlmeier pewna Pucharu Świata, Polki bez punktów

Po raz kolejny w tym sezonie najlepsza z całej stawki okazała się Laura Dahlmeier. Niemka zapewniła sobie wygraną w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Marie Dorin Habert, a jako trzecia finiszowała Lisa Vittozzi. Najlepsza z Polek, Magdalena Gwizdoń, zajęła 46. miejsce.

Jako pierwsza na trasę biegu pościgowego wyruszyła Tiril Eckhoff, która na starcie miała osiemnaście sekund przewagi nad Laurą Dahlmeier i dwadzieścia nad Darią Domraczewą. Za sprawą pudła Norweżki już po pierwszym strzelaniu do Eckhoff dołączyła Dahlmeier. Obie zawodniczki kolejną rundę biegową pokonywały wspólnie. podczas drugiego strzelania zarówno Eckhoff, jak i Dahlmeier pomyliły się po razie, w związku z czym dołączyła do nich bezbłędna Celia Aymonier. Blisko trzyosobowej czołówki trzymała się dobrze strzelająca do tego momentu Gabriela Koukalova. Warto dodać w tym miejscu, że po trzech karnych rundach Daria Domraczewa spadła aż na 24. miejsce.

Znaczne zmiany w klasyfikacji wyścigu przyniosło pierwsze strzelanie w postawie stojąc. Samodzielne prowadzenie uzyskała liderka Pucharu Świata Laura Dahlmeier, za którą w pościg ruszyły Marie Dorin Habert i Gabriela Koukalova. Zwyciężczyni sprintu Tiril Eckhoff zaliczyła dwa pudła i wypadła z pierwszej dziesiątki, z kolei Celia Aymonier spudłowała raz i zajmowała szóste miejsce.

Czwarte strzelanie Dahlmeier można określij jako "mistrzowskie". Dalo jej kolejne zwycięstwo z dużą przewagą nad pozostałymi zawodniczkami. Wygrana ta tym cenniejsza, że zapewniła jej zdobycie kryształowej kuli za triumf w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata.

Z walki o podium dwoma pudłami w ostatnim strzelaniu wykluczyła się Gabriela Koukalova, która ostatecznie zajęła dopiero dziesiąte miejsce. Za plecami liderki mimo karnej rundy po ostatnim strzelaniu wybiegła Marie Dorin Habert. O trzecie miejsce trwała zaciekła walka między Lisą Vittozzi a doskonale dysponowaną biegowo Darią Domraczewą. Włoszce wystarczyło sił żeby odeprzeć ataki utytułowanej rywalki, dzięki czemu wywalczyła swoje pierwsze pucharowe podium w karierze.

Polki wypadły słabo. Żadna z naszych rerezentantek nie wywalczyła pucharowych unktów. Najlepsza z nich, Magdalena Gwizdoń, z trzema karnymi rundami na koncie ukończyła bieg na 46. pozycji. Monika Hojnisz spudłowała czterokrotnie i finiszowała jako 48., a Krystyna Guzik po przebiegnięciu dodatkowych 450m zajęła 57. miejsce. Wszystkie trzy nasze rerezentantki pogorszyły swoje lokaty w porównaniu do piątkowego sprintu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

 

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi

 Niemcy | kobieta | Laura Dahlmeier

 Francja | kobieta | Marie Dorin Habert

 Białoruś | kobieta | Daria Domraczewa