Triumf Makarainen, Gwizdoń 15.

Finka Kaisa Makarainen ani przez moment nie była zagrożona w drodze po drugie zwycięstwo w tym sezonie. Magdalena Gwizdoń bieg pościgowy w Ruhpolding ukończyła na 15. miejscu.

Na starcie nie stanęło 6 zakwalifikowanych do biegu pościgowego biathlonistek. Jedyną zawodniczką punktującą w sprincie, która nie zdecydowała się na wzięcie udziału w niedzielnych zawodach, była Darja Domraczewa (wczoraj 13. lokata).

Monika Hojnisz, w porozumieniu z trenerami, zrezygnowała z dzisiejszego występu z uwagi na znaczącą (2 minuty 57 sekund) stratę z biegu sprinterskiego.

Pierwsze strzelanie nie okazało się problemem dla Makarainen, pozostałe dwie zawodniczki z czołowej trójki na starcie – Koukalova i Dahlmeier – zanotowały po dwa niecelne strzały i Finka po pierwszym okrążeniu miała aż minutę przewagi nad Włoszką Wierer.

Także druga próba strzelecka w postawie leżąc nie przyniosła Makarainen konieczności biegania karnych rund. Z czołowej "10" przed drugim strzelaniem niecelny strzał zanotowała jedynie Anais Bescond. W górę klasyfikacji przesunęła się inna Francuzka – Marie Dorin Habert, która mozolnie odrabiała straty wynikające z upadku na pierwszym okrążeniu.

Na pierwsze strzelanie w stójce Makarainen wbiegła z przewagą ponad 80 sekund nad grupą pościgową. Jedno pudło Finki nie zmieniło sytuacji na prowadzeniu. Za nią znajdowały się Koukalova (minuta straty) i Szwedka Hanna Oeberg (6 sekund za Czeszką).

Makarainen na ostatnim strzelaniu mogła sobie pozwolić nawet na 2 niecelne strzały, a i tak zwyciężyła by w zawodach. Finka okazała się jednak bezbłędna, podobnie jak prowadząca grupę pościgową Gabriela Koukalova. Trzecia ze strzelnicy wybiegła Dorin Habert, która jednak nie mogła być pewna trzeciej lokaty na mecie, bo 9 sekund za nią biegła Dahlmeier.

Ostatecznie kolejność czołowej trójki nie uległa zmianie na ostatniej rundzie. Czwarte miejsce zajęła najszybsza dziś na trasie Laura Dahlmeier, która jednak zanotowała najwięcej niecelnych strzałów z czołowej "15" - 4.

Przyzwoity występ zanotowała jedyna startująca dziś Polka – Magdalena Gwizdoń. Jedyne pudło zanotowała na trzeciej próbie strzeleckiej, przez cały bieg znajdowała się na przełomie pierwszej i drugiej dziesiątki. Dość wolny bieg na ostatnich kilometrach skutkował 15. lokatą Polki na mecie.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA

KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Marie Dorin Habert

 Polska | kobieta | Magdalena Gwizdoń

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen