Dorin Habert przegoniła Koukalovą

Marie Dorin Habert wygrała bieg na dochodzenie w ramach Pucharu Świata w Oberhofie. Najlepsza z Polek była Monika Hojnisz, która zajęła 30. miejsce.

Jako pierwsza na trasę wyruszyła Gabriela Koukalova, która po sprincie miała ponad dwadzieścia sekund przewagi nad Kaisą Makarainen i Marie Dorin Habert. To między tą trójką toczyła się walka o miejsca na podium w kolejnym biegu.

Czeszka jeszcze powiększyła przewagę po pierwszej wizycie na strzelnicy. Była bezbłędna, a goniące ją Makarainen i Dorin Habert zaliczyły jedną karną rundę. Jako druga na trasę wybiegła Marren Hammerschmidt, ale jej strata do Czeszki wynosiła już blisko czterdzieści sekund. W grupie pościgowej były też Makarainen i Dorin Habert.

Wśród wielu zawodniczek, które pierwsze strzelanie zakończyły biegając karne rundy, znalazły się niestety reprezentantki Polski. Po dwie karne rundy zaliczyły Magdalena Gwizdoń i Krystyna Guzik, raz spudłowała Monika Hojnisz. 

Po drugim strzelaniu w czołówce zaszły niewielkie zmiany. Nadal prowadziła Koukalova, która kolejny raz nie pudłowała. Od grupy pościgowej odłączyły się Marie Dorin Habert i Kaisa Makarainen. Ich strata do Czeszki po drugiej próbie wynosiła około czterdzieści sekund. Pozostałe zawodniczki traciły do liderki już ponad minutę.

W górę klasyfikacji przesunęły się Gwizdoń i Hojnisz, które tym strzelały bez pudła. Kolejne dwie karne rundy musiała za to przebiec Guzik. Dało jej to miejsce pod koniec drugiej dziesiątki.

Ciekawie zrobiło się podczas drugiego strzelania. Koukalova mierzyła powoli, ale nie ustrzegła się błędu. Czeszka musiała przebiec jedną karną rundę, przez co straciła prowadzenie na rzecz bezbłędnej Marie Dorin Habert. Trzecia biegła Kaisa Makarainen - Finka dopisała do swojego wyniku kolejne pudło.

Szansę nawet na miejsce w pierwszej dziesiątce straciła Gwizdoń, która wbiegła na strzelnicę jako trzynasta. Kolejny raz Polce zabrakło celnego strzelania - chybiła dwa razy i spadła na dziewiętnaste miejsce. Dwie karne rundy zaliczyła też Hojnisz, która wybiegła na trasę jako 23. Guzik nie trafiła raz i wciąż była sklasyfikowana pod koniec czwartej dziesiątki.

Na ostatnim strzelaniu jako pierwsza zameldowała się Dorin Habert, ale jej przewaga nad Koukalovą była żadna. Wszystko rozstrzygnęło się na strzelnicy. Francuzka spudłowała raz, Czeszka dwa razy. Było już jasne, że jako pierwsza linię mety przetnie Dorin Habert. Druga zawody ukończyła Koukalova, która dzięki temu objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na trzecim miejscu bieg ukończyła Kaisa Makarainen. Finka straciła do Dorin Habert ponad minutę. Jeszcze większa była różnica między Francuzką a czwartą na mecie Hammerschmidt. Wyniosła ponad dwie minuty.

Polki zakończyły czwarte strzelanie z kolejnymi rundami karnymi. Gwizdoń spudłowała trzy razy, Hojnisz - dwa, Guzik raz. Ostatecznie najwyżej sklasyfikowano Hojnisz, która zajęła 30. miejsce. Tuż za nią finiszowała Gwizdoń. Guzik była 40.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE KOBIET

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Marie Dorin Habert