Pierwszy sprint dla Dorin Habert

Pierwszy w tym sezonie sprint rozgrywany na dystansie 7,5 km padł łupem Marie Dorin Habert. Tuż za jej plecami uplasowała Kaisa Makarainen oraz Gabriela Koukalova. Trzy Polki zakwalifikowały się do jutrzejszego biegu na dochodzenie, jednak punkty zdołała wywalczyć jedynie Kinga Mitoraj, która była 40. 

Reprezentantka Francji od początku narzuciła mocne tempo, uzyskując najlepsze rezultaty biegowe na każdym kolejnym punkcie pomiaru czasu. Do tego doszła równie dobra postawa na strzelnicy, bowiem mistrzyni świata w tej specjalności z Kontiolahti nie zaliczyła ani jednego pudła. Mijając linię mety, Dorin Habert miała blisko minutę przewagi nad swoją rodaczką Justine Braisaz i musiała czekać, co zrobią jej najgroźniejsze rywalki. 

W walce o zwycięstwo liczyły się bowiem jeszcze trzy zawodniczki. Najpoważniejszą kandydatką do pokonania Dorin Habert była Kaisa Makarainen, która strzelanie w pozycji leżącej wykonała bezbłędnie, a na rundach biegowych uzyskiwała lepsze rezultaty od Francuzki. Kluczowym okazało się jednak drugie strzelanie, gdzie reprezentantka Finlandii zaliczyła jedno pudło, i pomimo pościgu na ostatniej rundzie biegowej, nie zdołała odrobić straty do swojej głównej rywalki. W efekcie więc Makarainen musiała zadowolić się drugą lokatą. 

Miejsce na najniższym stopniu podium przypadło Gabrieli Koukalowej. Czeszka podobnie jak Dorin Habert nie myliła się na strzelnicy, biegła jednak nieco wolniej i nie zdołała wyprzedzić reprezentantki Francji. Tuż za podium uplasowała się z kolei Laura Dahlmeier, która zaliczyła jedną pomyłkę na strzelnicy. Straty w czołówce były jednak niewielkie, bowiem czwarta Dahlmeier straciła do zwyciężczyni niecałe pół minuty. To zwiastuje duże emocje przed jutrzejszym biegiem na dochodzenie. 

Kolejny słaby start zanotowały reprezentantki Polski, a nieoczekiwanie najlepszą z nich była Kinga Mitoraj. Młoda Polka jako jedyna z naszych zawodniczek strzelała bezbłędnie, jednak nieco słabszy bieg pozwolił na zajęcie 40. miejsca. W jutrzejszym biegu pościgowym wystąpią również Krystyna Guzik i Monika Hojnisz. Obie Polki miały po dwa pudła i uplasowały się kolejno na 49. I 51. pozycji. Z trzema pudłami i na 65. miejscu bieg zakończyła Magdalena Gwizdoń, z kolei najmłodsza z naszych reprezentantek – Kamila Żuk również myliła się trzykrotnie i ostatecznie sklasyfikowana była na 91. pozycji. 

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA
KLASYFIKACJA SPRINTU

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Marie Dorin Habert

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen