Przebudzenie Makarainen

Dwa lata na swoje szóste pucharowe zwycięstwo czekała Kaisa Makarainen. Finka w niezłym stylu wygrała bieg na dochodzenie w słoweńskiej Pokljuce. Na podium znalazły się również Tora Berger oraz Dorothea Wierer. Magdalena Gwizdoń finiszowała na 21. miejscu.

Pomimo bardzo średnio udanego sezonu (łącznie z występem na igrzyskach w Soczi) Kaisa Makarainen dalej liczy się w walce o Puchar Świata. Po dzisiejszym triumfie do Tory Berger traci już tylko sześć punktów. Zwycięstwo to 31-letnia Finka odniosła w przekonującym stylu prowadząc samotnie od drugiego strzelania.

Mistrzyni świata w tej specjalności sprzed trzech lat spudłowała w sumie tylko dwa razy co jak na jej strzeleckie osiągnięcia w tym sezonie jest sporym osiągnięciem - zwłaszcza, że zawodniczkom mocno we znaki dawał się wiatr. Najlepszym dowodem na to jak warunki wietrzne wpływały na strzelanie był fakt, że najlepsze strzelczyni w stawce biathlonistek Nadieżda Skardino spudłowała aż sześciokrotnie! Białorusinka spadła z trzeciego miejsca do trzeciej dziesiątki.

Swoich wysokich pozycji nie utrzymały również rewelacje czwartkowego sprintu, czyli Katharina Innerhofer oraz Daria Wirolajnen. Obie zdołały jednak uplasować się w czołowej dziesiątce. Austriaczka finiszowała jako siódma, a Rosjanka przecięła linię mety jako dziewiąta.

W ich miejsce na podium przedarły się Tora Berger oraz Dorothea Wierer. Dla Włoszki jest to najlepszy wynik w karierze. Na czwartym miejscu zawody ukończyła inna kandydatka do kryształowej kuli Daria Domraczewa.

Szansy na miejsce w czołowej dziesiątce nie wykorzystała Magdalena Gwizdoń. Doświadczona Polka aż sześciokrotnie zmuszona była pokonywać karną rundę w efekcie czego spadła o dziesięć lokat względem sprintu. Nieco lepiej poszło Monice Hojnisz, która z pięcioma pudłami przesunęła się na 33. lokatę.

Krystyna Pałka i Weronika Nowakowska-Ziemniak nie wystartowały.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen