Tylko tydzień przerwy kadry młodzieżowej

Spośród grup szkoleniowych PZBiath jako pierwsza w sierpniu zadania realizować zaczęła kadra młodzieżowa. Podopieczni trenerów Łukasza Słoniny i Rafała Lepela rozpoczęli w miniony weekend kolejne zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju. - Grupa jest ambitna i zmotywowana do pracy – powiedział Lepel, który odpowiada za męską część kadry juniorów.

To już trzeci obóz kadry młodzieżowej tego lata. W czerwcu zawodnicy i zawodniczki trenowali na obiektach bydgoskiego Zawiszy, w lipcu przygotowywali się w Dusznikach-Zdroju. Zaledwie po tygodniu przerwy znów zawitali do Zieleńca i na Jamrozową Polanę. Trener Rafał Lepel tym razem zdecydował się powołać aż ósemkę zawodników. Są to Marcin Zawół, Konrad Badacz (obaj MKS Karkonosze Jelenia Góra), Jan Guńka (BKS WP Kościelisko), Bartosz Penkała, Fabian Suchodolski (obaj UKS Statima Biathlon Team), Hubert Matusik i Kamil Cedzidło (obaj UKN Melafir Czarny Bór).

- Grupa jest ambitna i zmotywowana do pracy. Na treningach koncentrują się na zadaniach, które mają zrealizować. Każdy pracuje nad tym, aby poprawić swoje słabsze strony – powiedział Lepel, dla którego będzie to drugi rok samodzielnej pracy w kadrze młodzieżowej.

- Myślę, że będzie to rok inny niż poprzedni. W kadrze jest część zawodników, których dobrze znam, ale są też nowe twarze. W takiej sytuacji potrzeba czasu, żeby nauczyć się efektywnie współpracować. Bardziej niż na presji wyników koncentruję się na rozwoju zawodników, aby z każdym sezonem stawali się lepszymi biathlonistami – dodał.

Trener Łukasz Słonina podczas następnych kilkunastu dni będzie się skupiał na pracy z sześcioma zawodniczkami. Powołania na obóz otrzymały Daria Gembicka (UKS Lider Katowice), Magda Piczura, Anna Nędza-Kubiniec, Klaudia Topór (wszystkie BKS WP Kościelisko), Karolina Janko (AZS AWF Katowice) oraz Wiktoria Celczyńska (UKS Statima Biathlon Team).

- Zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju będzie długie, bo będzie trwało aż 18 dni, więc pomocna będzie dodatkowa osoba. W codziennym realizowaniu planu treningowego pomoże nam trener Bartosz Pawlikowski – poinformował Lepel.

Jak na przygotowania do sezonu zimowego wpłynęła pandemia koronawirusa i idące za nią obostrzenia?

- Tak naprawdę musieliśmy tylko zrezygnować z jednego zgrupowania w maju. Jeśli chodzi o zgrupowania zagraniczne to doszliśmy do wniosku, że możemy się przygotowywać bez przeszkód w kraju – oznajmił Lepel.

Pierwszy zagraniczny obóz kadry młodzieżowej planowany jest na wrzesień. Pomiędzy startami w letnich mistrzostwach Polski (cross: 3-6 września, nartorolki: 2-4 października) – podopieczni trenerów Słoniny i Lepela trenować będą w Novym Meście.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Łukasz Słonina

 Polska | mężczyzna | Rafał Lepel