Herrmann z małą, a Simon z dużą kulą

Sprint w Oslo przyniósł dwa kluczowe rozstrzygnięcia sezonu 2022/23. Denise Herrmann-Wick po sobotnim zwycięstwie zwyciężyła w klasyfikacji tej konkurencji. Julia Simon, która zajęła piąte miejsce, zapewniła sobie dużą kryształową kulę za zwycięstwo w generalce.

Zawody pierwotnie miały zostać rozegrane w piątek, ale na przeszkodzie stanęła mgła. W sobotnie popołudnie pogoda była idealna, a najlepiej w tych warunkach na trasie i strzelnicy odnalazła się Denise Herrmann-Wick. Niemka, która zapowiedziała, że zawody w Oslo są ostatnimi w jej karierze strzelała bezbłędnie i o 3 sekundy wyprzedziła również świetnie strzelającą Hannę Oeberg. Wygrana mistrzyni świata oznacza, że sięgnęła ona po małą kryształową kulę za zwycięstwo w pucharowej klasyfikacji sprintu. 

Na podium obok Hermann-Wick i Oeberg znalazła się jeszcze Anna Magnusson, dla której to drugie podium w sezonie, a zarazem karierze. Druga ze Szwedek o zaledwie trzy dziesiąte sekundy wyprzedziła Chloe Chevalier. Nie był to jednak dobry dzień dla wszystkich reprezentantek Szwecji - Elvira Oeberg spudłowała aż trzykrotnie i zajęła tylko 72. miejsce. Jeszcze dwa tygodnie temu mogło się wydawać, że 24-latka będzie najgroźniejszą rywalką Julii Simon w walce o końcowe zwycięstwo w Pucharze Świata. Nic takiego nie miało jednak miejsca, a Francuzka dzięki piątemu miejscu w przedostatnim starcie sezonu zapewniła sobie kryształową kulę. Dorothea Wierer, która jako jedyna miała przed biegiem matematyczne szanse na wyprzedzenie Simon była dziś tylko 23.

Po raz pierwszy od inauguracyjnych zawodów w Kontiolahti w czołowej czterdziestce zmieściła się Joanna Jakieła. Zawodniczka z Kościeliska spudłowała w stójce i uzyskała 39. rezultat. Do biegu pościgowego - gdyby takowy ostał się w programie zawodów w Oslo - awansowałaby jeszcze Natalia Sidorowicz, która z jedną karą uplasowała się na 56. pozycji. Anna Mąka biegała trzy karne rundy i zanotowała 73. pozycję.

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Denise Herrmann-Wick

 Francja | kobieta | Julia Simon

 Szwecja | kobieta | Anna Magnusson

 Szwecja | kobieta | Hanna Oeberg