Złoto dla Słowacji, bezbłędny Matusik w TOP10

Jakub Borgula został mistrzem świata juniorów młodszych w biegu indywidualnym. Słowak wyprzedził Siverta Gerhardsena z Norwegii i Matiję Legovicia z Chorwacji. Bezbłędne strzelanie zanotował Hubert Matusik, co pozwoliło mu ukończyć zawody na ósmym miejscu.

Żeby stanąć na podium nie wystarczyło strzelać bezbłędnie - oprócz Huberta Matusika przekonał się o tym również Daniel Malusek z Czech, który pobiegł blisko minutę szybciej niż Polak, a i tak starczyło to ledwie do czwartej lokaty. Medaliści pudłowali, ale popisali się wyrażnie lepszym biegiem. Wygrał Jakub Borgula, dla którego to drugie złoto MŚJ w karierze, bo przed rokiem triumfował już w biegu pościgowym. Słowak oddał dziewiętnaście celnych strzałów i na mecie uzyskał siedem sekund przewagi nad Sivertem Gerhardsenem.

Norweg podobnie jak trzeci na mecie Matija Legović zaliczyli po dwa niecelne strzały. Brąz Chorwata nie jest zaskoczeniem, bo 17-latek z Rijeki świetnie spisywał się już podczas seniorskich MŚ w Oberhofie, gdzie awansował nawet do biegu pościgowego. Jest to drugi krążek MŚJ dla Chorwacji w historii. W 2013 roku w tej samej kategorii wiekowej srebro w biegu długim wywalczył Dino Butković.

Bieg długi na MŚJ w Szczuczyńsku to już piąty start w tym sezonie, który Matusik kończy ze stuprocentową skutecznością strzelecką. By włączyć się do walki o podium zabrakło lepszego biegu - Polak uzyskał 38. czas. Matusik jest siódmym zawodnikiem z Polski, który w tej konkurencji na MŚ w kategorii juniorów młodszych zajął lokatę w TOP10. Pozostali to Łukasz Szczurek (trzykrotnie: 1. w 2007, 2. w 2006, 4. w 2007), Stanisław Karpiel (4. w 2003), Bartłomiej Filip (4. w 2025), Wojciech Janik (7. w 2018), Konrad Badacz (7. w 2022) oraz Rafał Skoczowski (10. w 2002).

Szybciej od Matusika pobiegł Grzegorz Galica. Najmłodszy w naszej ekipie, bo obchodzący za nieco ponad tydzień 16. urodziny zawodnik BKS WP Kościelisko spudłował jednak aż siedmiokrotnie i zajął 47. miejsce. Sześć niecelnych strzałów oddał Kacper Brzóska, co dało mu 52. lokatę. Zawodów nie ukończył Fabian Suchodolski, do startu w tej kategorii wiekowej nie zgłoszono medalisty EYOF z tego roku Jakuba Potońca.

W Szczuczyńsku startuje również mający polskie obywatelstwo reprezentant Australii Boris Stanish. Medalista ostatnich Mistrzostw Polski Juniorów z ośmioma karami zajął w stawce 93 zawodników 73. lokatę.

WYNIKI