Sprawiedliwości stało się zadość

Dziewięć lat po igrzyskach, sześć lat po pierwszej decyzji w sprawie dyskwalifikacji rosyjskich biathlonistek Czeszki odebrały brązowe medale olimpijskie za bieg sztafetowy w Soczi. Ceremonia medalowa miała miejsce w sobotę na szczelnie wypełnionym obiekcie w Novym Meście.

Pierwotnie Jitka Landova, Eva Puskarcikova, Veronika Vitkova i Gabriela Koukalova dotarły do mety na czwartym miejscu. Rosjanki, które bezpośrednio po biegu otrzymały srebrne medale zostały jednak później przyłapane na dopingu (konkretniej zdyskwalifikowano Olgę Zajcewą). Pierwsza decyzja w tej sprawie zapadła już w listopadzie 2017 roku. Musiało minąć kolejnych sześć lat zanim brązowe medale trafiły do rąk własnych Czeszek. Czeski Komitet Olimpijski do wręczenia krążków wykorzystał fakt rozgrywania zawodów Pucharu Świata w Novym Meście - Landova, Puskarcikova, Vitkova i Koukalova odebrały medale przy aplauzie 27-tysięcznej widowni na Vysocina Arena.

Przypomnijmy, że sztafetę w Soczi wygrały Ukrainki, a na drugim miejscu ostatecznie sklasyfikowano Norweżki. Polki po dyskwalifikacji Rosjanek awansowały na dziewiątą lokatę.

Powiązane osoby

 Czechy | kobieta | Veronika Vitkova