Kolejny akt norweskiej dominacji w Pucharze IBU

Sezon 2022/23 w ramach Pucharu IBU dobiega końca. W środę w Canmore rozegrano biegi sprinterskie. Były to przedostatnie indywidualne starty zaliczane do klasyfikacji generalnej tego cyklu. Wygrali Emilie Kalkenberg oraz Vebjoern Soerum.

Zawody w Kanadzie służą norweskim biathlonistkom - dotychczasowe trzy starty wygrały Maren Kirkeeide, Emilie Kalkenberg oraz Marthe Johansen. W środę w sprincie po drugą wygraną w przeciągu tygodnia sięgnęła Kalkenberg, która mimo karnej rundy uzyskała aż 21 sekund przewagi nad Paulą Botet z Francji. Trzecie miejsce zajęła Johansen, czwarta była Kirkeeide.

Gdyby Norweżki utrzymywały tak wysoką formę przez cały sezon to mogłyby się włączyć do walki o triumf w klasyfikacji końcowej. O ten w ostatniej konkurencji sezonu - biegu pościgowym - powalczą w piątek Tilka Johansson oraz Gilonne Guigonnat. Obie dzieli aktualnie osiem punktów. Prowadzi Szwedka, która będzie miała ciut gorszą sytuację wyjściową, bo wyruszy jako dziewiąta, ale tylko z sekundową stratą do ósmej Francuzki.

Wiktoria Celczyńska w stawce 45 zawodniczek zajęła 41. miejsce. To efekt czterech karnych rund - Polka spudłowała dwukrotnie podczas każdej z prób strzeleckich. Punkt do klasyfikacji generalnej wywalczył za to jej klubowy kolega z KS AZS AWF Katowice Michał Neumann, który oddał dwa niecelne strzały i sklasyfikowany został na 40. pozycji.

Wygrał - po raz czwarty w tym sezonie - Vebjoern Soerum, który dzień wcześniej w biegu masowym przerwał swoją passę sześciu kolejnych biegów zakończonych miejscem na podium. Zajął dopiero jedenaste miejsce, co najwyraźniej okazało się wystarczającym bodźcem do tego by nazajutrz postarać się odnieść zwycięstwo. Byłoby ono znacznie okazalsze, gdyby nie pudło w ostatnim strzelaniu. Johan-Olav Botn stracił do niego tylko cztery sekundy. Jako trzeci do biegu pościgowego ruszy Daniele Cappelari, który jako jedyny z czołowej trójki strzelał bezbłędnie. 

Już wcześniej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn zapewnił sobie nieobecny w Canmore Endre Stroemsheim.

WYNIKI:
SPRINT KOBIET 
SPRINT MĘŻCZYZN

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Vebjoern Soerum

 Polska | mężczyzna | Michał Neumann