Specjaliści z Estonii w sztabie serwisowym reprezentacji Polski

Do sztabu technicznego reprezentacji Polski w biathlonie dołączyli Estończycy Jaan Alvela i Meelis Aasla. Obaj wcześniej pracowali przy kadrze biegowej.

Ubiegłej wiosny z pracą w Polskim Związku Biathlonu pożegnał się Danielo Mueller. Niemiec przez ostatnie trzy sezony był głównym specjalistą od przygotowania nart w polskim teamie. Od tej zimy jego rolę przejmą smarowacze z Estonii.

Zarówno Alvela, jak i Aasla pierwsze doświadczenia zbierali pracując dla rodzimej reprezentacji biegowej. Pierwszy z tej dwójki w latach 2011-2014 był szefem serwisu estońskiej kadry. Po igrzyskach w Soczi Alvela był odpowiedzialny za pracę serwisu reprezentacji Kazachstanu.

- Bardzo dobrze wspominam ten pięcioletni okres. Jako drużyna zanotowaliśmy wówczas osiem zwycięstw w Pucharze Świata – powiedział Alvela.

W latach 2019-2022 obaj Estończycy pracowali w Polskim Związku Narciarskim, gdzie tworzyli ekipę serwisową biegaczek.

- Zajmuję się przygotowaniem nart od 15 lat. Jest to nie tylko moja praca, ale też pasja – dodał Alvela.

Estończycy współpracować będą z dwójką rodzimych fachowców, którzy stanowią o sile polskiego serwisu od wielu lat. Dla Macieja Nędzy-Kubińca i Mariusza Wtorka to odpowiednio siódmy i szósty rok pracy przy pierwszej reprezentacji.

Z kolei za narty zawodników startujących w zawodach Pucharu IBU oraz Pucharu IBU Juniorów podobnie jak w poprzednim sezonie odpowiedzialni będą Marcin Szwajnos oraz Pierre Godmer. Obie grupy swoim doświadczeniem będzie wspierać będzie szef serwisu Adam Kwak.