Kongres IBU: Rosja i Białoruś pozostaną zawieszone

Kongres Międzynarodowej Unii Biathlonu zatwierdził wcześniejsze decyzje zarządu o zakazie startu reprezentacji Rosji i Białorusi oraz o zawieszeniu obu krajowych federacji w prawach członka IBU.

Przypomnijmy, że po rozpoczęciu wojny na Ukrainie władze IBU już 1 marca podjęły decyzję o zakazie startu reprezentantów Rosji i Białorusi w zawodach międzynarodowych. Kolejnym krokiem było zawieszenie obu krajowych federacji w prawach członka IBU, które nastąpiło 28 marca. Obie decyzje zostały podjęte przez zarząd IBU, teraz zatwierdzili je delegaci podczas Kongres IBU, który rozpoczął się w czwartek w Salzburgu.

Zanim jednak doszło do głosowania prawo głosu otrzymali przedstawiciele obu zawieszonych federacji. Zarówno Wiktor Maigurow – prezes Rosyjskiej Unii Biathlonu, jak i Andrian Tsybulski – prezes Białoruskiego Związku Biathlonu, nie pojawili się osobiście na sali. Głos zabrali za pośrednictwem łącz internetowych.

- Zaskarżyliśmy obie decyzje do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Naszym zdaniem były one podyktowane emocjami i są przejawem rusofobii. Nikt z kierownictwa związku, ani z grona zawodników i trenerów nie tylko nie jest zaangażowany w wojnę na Ukrainie, ale też nie zabierał stanowiska w tej sprawie. Tymczasem nie wiemy nawet jakie będą kryteria zniesienia tego zawieszenia. Co jeśli konflikt zbrojny będzie trwała latami tak jak pomiędzy Izraelem i jego sąsiadami lub obiema Koreami? Pamiętajmy o krzywdzie tysięcy rosyjskich dzieci, które w związku z decyzjami o wykluczeniu nas z rywalizacji międzynarodowej nigdy nie zaangażują się w biathlon – powiedział Maigurow.

- Jesteśmy przeciwni wszystkim konfliktom zbrojnym na świecie – powiedział Tsybulski. – Nie chcemy rozmawiać z IBU przez prawników, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że odmówiono nam prawa do dialogu. Przez ostatnie siedem miesięcy straciliśmy sponsorów, zawodnicy stracili motywację – komentował.

Apele obu prezesów do delegatów o rozdzielenie sportu od polityki nie padły na podatny grunt. Za utrzymaniem zakazu startów dla reprezentacji Rosji i Białorusi głosowało 39 delegatów, 2 było przeciwko, 5 wstrzymało się od głosu. Jeszcze większe poparcie zyskała uchwała dotycząca utrzymania zawieszenia biathlonowych federacji Rosji i Białorusi, którą poparło 40 delegatów przy tylko 1 głosie przeciwnym.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że przed głosowaniem głos zabrali delegaci z Brazylii, Norwegii i Polski, którzy wyrazili swoje poparcie dla utrzymania sankcji założonych przez władze IBU. Owacją na stojąco nagrodzono emocjonalne wystąpienie delegacji z Ukrainy, która w liczbach przedstawiła skutki rosyjskiej agresji. W jej wyniku śmierć poniosło 133 zawodników i trenerów.