Całkowity zakaz fluoru później niż zapowiadano

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała, że wprowadzenie przepisu całkowicie zakazującego stosowania smarów zawierających fluor zostanie przesunięte na sezon 2023/2024. IBU wraz z FIS potrzebują więcej czasu na doprecyzowanie procedur i udoskonalenie urządzenia do testowania.

Smary oparte na fluorze w sportach zimowych stosowane są od lat 80-tych. W 2020 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie zakazujące jego stosowania. Wszystko z powodu szkodliwego wpływu na środowisko. Rezygnacja z produktów do smarowania nart zawierających fluor okazuje się jednak kłopotliwa.

Już maju informowaliśmy, że swedzcy serwismeni uznali mechanizm kontroli wosków opartych na fluorze za wadliwy. Szwedzki zespół techniczny testował urządzenie, które miało być używane przez IBU podczas kontroli. Zdaniem Johana Wahlstroma, odpowiedzialnego za rozwój w szwedzkiej federacji, jest ono podatne na błędy. 

- Istnieje obawa, że ​​sportowcy nie będą rywalizować na uczciwych warunkach. Tej zimy widzieliśmy, że są reprezentacje, które mają tendencję do oszukiwania i stosują zakazane produkty. Jeśli teraz nic z tym nie zrobimy, możemy się zmierzyć z problemem większym niż doping – powiedział Wahlstrom.

IBU nie pozostała głucha na opinie ekspertów i poinformowała, że przepisy wprowadzające całkowity zakaz stosowania smarów z fluorem w składzie będą obowiązywać dopiero od sezonu 2023/24.

- Zakrojone na szeroką skalę testy urządzenia do wykrywania fluoru przeprowadzone wspólnie z ekspertami z federacji krajowych oraz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej doprowadziły do ​​wniosku, że potrzebujemy więcej czasu - można przeczytać w oświadczeniu opublikowanym przez IBU na swojej stronie internetowej. - Wprowadzony w ubiegłym sezonie zakaz posiadania, stosowania, używania, sprzedaży, rozdawania lub handlu produktami zawierającymi fluorowęglowodory C8/PFOA pozostanie w mocy na sezon 2022/2023 - dodano.

Światowa federacja podobnie jak ubiegłej zimy ponownie chce zobowiązać wszystkie reprezentacje oraz producentów smarów do podpisania deklaracji stwierdzającej, że personel techniczny biorący udział w imprezach IBU będzie przestrzegać tego zakazu. Jednocześnie IBU zapowiada zwiększenie wyrywkowych kontroli materiałów używanych przez zespoły.