Duże zmiany w Pucharze Świata

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała we wtorek w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej o ważnych zmianach w regulaminie Pucharu Świata. Zmieni się punktacja, nie będzie już odliczeń, MŚ nie będą zaliczane do klasyfikacji generalnej.

Na przyszłoroczny sezon Pucharu Świata składać się będzie jedynie 21 indywidualnych startów rozegranych podczas dziewięciu weekendów. To efekt wyłączenia rywalizacji w mistrzostwach świata z kalendarza PŚ. Za starty w lutowym czempionacie w Oberhofie po raz pierwszy nie będą przyznawane punkty do klasyfikacji generalnej.

Zdecydowano się zrezygnować z wzbudzającego sporo dyskusji przepisu o odliczaniu dwóch najgorszych rezultatów w sezonie. Od przyszłej zimy każdy pucharowy start będzie uwzględniany w klasyfikacji końcowej. Po to by ewentualne absencje zawodników z czołówki będące wynikiem choroby nie oznaczały utraty szans na wywalczenie kryształowej kuli zdecydowano się zwiększyć pulę punktów przyznawaną za miejsca 1.-6. w poszczególnych biegach. Zwycięzca będzie teraz otrzymywał aż 90 punktów, drugi zawodnik 75, trzeci 60, czwarty 50, a szósty 40 (do tej pory było to kolejno 60-54-48-43-40-38). Pozostała punktacja pozostanie bez zmian.

Poinformowano również o zwiększeniu puli nagród finansowych - od nadchodzącej zimy zarabiać będzie czołowa trzydziestka zawodów indywidualnych oraz osiem czołowych drużyn w biegach sztafetowych. 

Spora część komunikatu to informacje dotyczące zmian personalnych. Rezygnację ze stanowiska sekretarza generalnego złożył Niklas Carlsson, który swoje obowiązki będzie pełnił jedynie do wrześniowych wyborów. Nowym dyrektorem sportowym został Daniel Boehm, który zastąpił w tej roli Felixa Bitterlinga. Piątym członkiem Komisji Zawodniczej została Kaisa Makarainen, która będzie jednocześnie reprezentować to ciało w Komisji Technicznej.