Supermikst w programie igrzysk w 2026 roku?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma w czerwcu podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego włączenia supermikstu do programu igrzysk Milano-Cortina d'Ampezzo 2026. O to by tak się stało zabiega Międzynarodowa Unia Biathlonu.

Supermikst to rywalizacja duetów mieszanych, która swoje korzenie ma w rozgrywanych od początku tego wieku zawodach pokazowych World Team Challenge w Gelsenkirchen. W zawodach Pucharu Świata nowy format zadebiutował w 2014 roku, a pięć lat później rozdano pierwsze medale Mistrzostw Świata w tej konkurencji. Śladami swojej starszej siostry - sztafety mieszanej - naturalnym krokiem wydaje się włączenie supermikstu do programu igrzysk olimpijskich.

Z taką prośbą do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zgłosiła się Międzynarodowa Unia Biathlonu. Supermikst byłby siódmą konkurencją biathlonową w programie igrzysk po biegu indywidualnym, sprincie, biegu pościgowym, biegu ze startu wspólnego, sztafecie i sztafecie mieszanej. Jeśli MKOl wyrazi zgodę na rozszerzenie programu biathlonowego to w 2026 roku do rozdania byłoby 12 kompletów medali. Zawodnik lub zawodniczka mogliby wywalczyć maksymalnie aż siedem krążków w czasie jednych zawodów.

Decyzja w tej sprawie spodziewana jest w połowie czerwca.