Biathlonowa rodzina w żałobie

Jedną z ofiar napaści rosyjskiej na Ukrainę został Jewhen Małyszew - były biathlonista, który od dwóch lat pełnił służbę w ukraińskiej armii. Do Gwardii Narodowej Ukrainy dołączył mistrz świata w biathlonie Dmitro Pidruczny, który broni Tarnopola.

Jak poinformował Ukraiński Związek Biathlonu w wyniku działań wojennych śmierć poniósł były członek kadry juniorów Jewhen Małyszew. Dwudziestolatek nie zdążył zadebiutować w zawodach na arenie międzynarodowej. Dwa lata temu przerwał treningi i wstąpił do armii. 

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalnie informacje o tym, że w obronę ojczyzny aktywnie włączył się Dmitro Pidruczny. Biathlonowy mistrz świata z 2019 roku w wiadomości wysłanej norweskiej telewizji NRK poinformował, że wstąpił w szeregi Gwardii Narodowej.

- Pomagamy wzmocnić strukturę obronną oraz budować barykady i fortyfikacje. Naszym zadaniem jest obrona naszego miasta Tarnopola. Jesteśmy gotowi stawić czoła temu, co może nas czekać - napisał Pidruczny.

Przypomnijmy, że w związku z ogłoszeniem statnu wojennego na terenie Ukrainy reprezentanci tego kraju zrezygnowali ze startu w biathlonowym Pucharze Świata. Międzynarodowa Unia Biathlonu pozbawiła możliwości udziału reprezentacji Rosji i Białorusi dopuszczając możliwość startu poszczególnych zawodników bez oznaczeń narodowych. Krajowe federacje biathlonowe Rosji i Białorusi po ogłoszeniu sankcji przez IBU same zrezygnowały ze startu w marcowych zawodach.