Guzik: Na kolejne igrzyska się nie wybieram

Grzegorz Guzik zakończył już swoje starty na igrzyskach w Pekinie. Polak po biegu pościgowym przyznał, że rozważa zakończenie sportowej kariery po tym sezonie. - Mam już 31 lat, czas pomyśleć o bezpieczeństwie swojej rodziny i pójść do pracy – powiedział.

W niedzielnym biegu pościgowym Guzik finiszował na 54. pozycji. Nasz jedyny biathlonista, który zdołał zakwalifikować się do startu w Pekinie spudłował aż ośmiokrotnie.

- Dokonywałem korekty przyrządów celowniczych przed strzelaniem, ale za pierwszym razem była za mała, a za drugim wiatr już zmienił kierunek i była ona niepotrzebna. Mój błąd, ale po obserwacji chorągiewek i informacjach, jakie dostałem na trasie korekta wydawała się uzasadniona. Na stójce pojawiło się takie chciejstwo nadrobienia strat – powiedział Guzik.

- Dwa pierwsze biegi na igrzyskach oceniam na plus. Bieg pościgowy w moim wykonaniu nie był dobry, ewidentnie nie poradziłem sobie na strzelnicy i na trasie – ocenił.

Dla Guzika niedzielny występ był ostatnim na tych igrzyskach. Polska nie zakwalifikowała męskiej sztafety, a on sam nie zdołał wywalczyć sobie prawa startu w biegu masowym.

- Najbliższy tydzień będę chciał wykorzystać na treningi, żeby jak najlepiej przygotować się do ostatnich Pucharów Świata. Mam nadzieję, że chłopacy dobrze przetrenują najbliższe sezony i na następnych igrzyskach zobaczymy już męską sztafetę. Ja się do Anterselwy za cztery lata już nie wybieram i mówię to z pełną świadomością. Na chwilę obecną nie myślę nawet o przyszłym sezonie – zdradził Guzik.

- Mam już 31 lat, czas pomyśleć o bezpieczeństwie swojej rodziny i pójść do pracy. Owszem, sport jest pracą i do tego bardzo ciężką, ale jako biathlonista nigdy nie miałem opłacanych składek, nie jestem nigdzie zatrudniony. Nie chcę dalej tak funkcjonować. Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji, bo nie czuję, żebym osiągnął w biathlonie to, czego chciałem – zakończył Guzik.

Po igrzyskach olimpijskich planowane są jeszcze trzy zawody z cyklu Pucharu Świata. W marcu biathloniści zawitają do Kontiolahti, Otepaa oraz Oslo. Męską kadrę w tych zawodach poprowadzi dotychczasowy trener kadry młodzieżowej Rafał Lepel. Zadaniem drużyny będzie wywalczenie trzech miejsc startowych na przyszły sezon.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik