Ostatniego dnia ME złote medale dla Norwegii i Rosji

W Arber dobiegły końca tegoroczne Mistrzostwa Europy w biathlonie. Ostatniego dnia imprezy złote medale wywalczyli Norwegowie i Rosjanie. Ci pierwsi triumfowali w sztafecie mieszanej, drudzy w supermikście.

Jako pierwsze na starcie stanęły czteroosobowe składy sztafet mieszanych. Rywalizację rozpoczynali mężczyźni. Wyścig toczył się pod dyktando dwóch drużyn, które poziomem zdecydowanie przerastały resztę stawki. Wygrała Norwegia w składzie Erlend Bjoentegaard, Johannes Dale, Jeny Enodd, Ragnhlid Femsteinevik, drugie miejsce zajęli gospodarze zawodów. Kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się dopiero podczas ostatniego strzelania, gdy Sophia Schenider straciła prowadzenie na rzecz Femsteinevik. Różnica między obiema drużynami na mecie wyniosła 18 sekund. Jedni i drudzy mieli na koncie po dwie karne rundy, Niemcy dobierali dwa pociski więcej.

Na trzecim miejscu linię mety przecięła sztafeta Rumunii. Jelena Chirkowa finiszując podniosła ręce w geście triumfu - nie wiedziała wówczas o karze jak została nałożona na rumuński zespół za nieprzepisową zmianę. Kontakt między Anastazją Tołmaczewą a wspomnianą wcześniej Chirkową nastąpił poza strefą zmian. W efekcie dwóch minut kary Rumunia została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu. Brąz przypadł drużynie Szwajcarii, która do zwycięzców straciła niemal pięć minut.

Aż dziesięć sztafet zostału zdublowanych, co jednak nie okazało się niczym szczególnym w obliczu tego, co działo się w supermikście, gdzie na 21 drużyn tylko osiem zdołało dotrzeć do mety. Patent na porywisty wiatr mieli Anton Babikow i Jewgienia Burtasowa, którzy zarobili tylko jedną karną rundę. Srebrny medal wywalczyli Emilien Claude i Lou Jeanmonnot, na najniższym stopniu podium stanęli Justus Strelow i Franziska Sildebrand. Duet z Francji biegał cztery karne rundy, Niemcy pokonywali dodatkowe 225 metrów.

W obu konkurencjach na starcie zabrakło reprezentantów Polski, którzy po wynikach testów na koronawirusa nie byli w stanie skompletować sztafet. 

WYNIKI:
SZTAFETA MIESZANA
SUPERMIKST

fot. Deubert/IBU