Femsteinevik godzi Niemki

Ragnhild Femsteinevik została mistrzynią Europy w sprincie. Norweżka w zawodach rozgrywanych w niemieckim Arber wyprzedziła reprezentantki gospodarzy Franziskę Hildebrand oraz Janine Hettich. Najlepszą z Polek była tym razem Natalia Tomaszewska.

Dla Femsteinevik to trzecia wygrana na poziomie Puchar IBU w sezonie. Wcześniej triumfowała w biegu masowym w Sjusjoen oraz w jednym z biegów sprinterskich w Osrblie. W piątkowe popołudnie jej najgroźniejszą rywalką okazała się doświadczona Franziska Hildebrand. Po dwóch strzelaniach, które obie zawodniczki wykonały na czysto, górą była Norweżka. Miała jednak tylko niecałą sekundę przewagi nad Niemką. Na mecie różnica wyniosła niecałe cztery sekundy na korzyść Femsteinevik, dla której to pierwszy medal imprezy mistrzowskiej na arenie międzynarodowej. Jest jednocześnie dopiero drugą Norweżką, która sięgnęła po tytuł mistrzyni Europy w biathlonowym biegu na 7,5km. W 2014 roku sprint na ME wygrała Marte Olsbu Roeiseland.

Kibice gospodarzy oprócz srebra Franziski Hildebrand mogli radować się również z brązowego medalu wywalczonego przez Janine Hettich. To właśnie 25-latka z grona medalistek najlepiej spisała się na trasie, w przeciwieństwie do rywalek spudłowała jednak na strzelnicy i na mecie zameldowała się z czasem gorszym od zwyciężczyni o 25 sekund.

Jewgienia Burtasowa, która każdy z czterech ostatnich biegów Pucharu IBU kończyła na podium, a starty w ME rozpoczęła od zwycięstwa w biegu na 15km, tym razem zajęła tylko 19. miejsce. Rosjanka spudłowała dwukrotnie.

Do biegu pościgowego awansowały trzy Polki, żadna nie powiększyła jednak swojego dorobku punktowego w klasyfikacji generalnej Pucharu IBU. Natalia Tomaszewska z jednym pudłem na koncie zajęła 41. miejsce. Niewiele dalej, bo na lokatach 43. i 44. uplasowały się Joanna Jakieła i Magdalena Gwizdoń, które zaliczyły odpowiednio trzy i dwie karne rundy. Cała trójka pudłowała wyłącznie w postawie stojąc.

Najmłodsza z naszych zawodniczek Patrycja Stanek z 50% skutecznością strzelecką sklasyfikowana została na 86. pozycji.

WYNIKI